Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

RTÜK Üyesi: Netflix, Halk TV, HaberTürk ve TELE1’e Ceza Verildi

RTÜK Üyesi Okan Konuralp, kurulun bazı yayın kanallarına ceza verdiğini ve sebeplerini açıkladı. Habere dair detaylar aşağıda;
RTÜK Üyesi: Netflix, Halk TV, HaberTürk ve TELE1’e Ceza Verildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi olan Okan Konuralp bugün resmi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile dikkat çekti. RTÜK’ün Netflix, Halk TV, HaberTürk ve TELE1’e ceza verdiğini duyurdu.

Konuralp açıklamasında RTÜK’ün NETFLİX’e “Jurassic Word Kretase Kampı” adlı animasyonu nedeniyle yayını katalogdan çıkartma cezası verdiğinin altını çizdi.

Halk Tv’ye Medya Mahallesi programındaki değerlendirmeler sebebiyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı küçük düşürdüğü iddiasıyla para cezası verildiğini bildirdi.

Konutalp, Halk Tv’ye verilen cezayı Konuralp şu şekilde yorumladı:

“Oysa tüm hukuki içtihatlar Cumhurbaşkanına dahi, basın özgürlüğü kapsamında yapılan eleştirilere katlanma ve tahammül etme sorumluluğu yükler.”

RTÜK’ün Kardiyolog Ekrem Karakaya’nın Konya’da öldürülmesiyle ilgili yayın yasağına uymadığı iddiasıyla TELE1’e de ceza verildiğini belirtti. Konuralp TELE1 ile ilgili ise şu açıklamayı ekledi:

“İnternet sitesi üzerinden sağladığı maddi destekleri de cezalandırma gerekçesi yaptı.”

Yayının bir ihlal olmadığını söyleyen Konuralp, sağlık emekçilerine yönelik şiddete karşı kamuoyu oluşturmanın doktorlara desteği ve dayanışmayı arttıracağının altını çizdi.

Konuralp Twitter’dan aktardığı duyuruda, RTÜK’ün Habertürk’e de Prof. Dr. Celal Şengör’ün Teke Tek programındaki “Musa Peygamber” değerlendirmesi nedeniyle para cezası verildiğini vurguladı.

Kararın, “Diyanet’in Türkiye’nin köklü ilahiyat birikimiyle tezat” dilekçesine dayandırılarak verildiğini iletti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu