Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rosneft’in Geliri Yılın 2. Çeyreğinde Yüzde 12,1 Arttı

Rusya'nın önde gelen petrol şirketlerinden olan Rosneft, yılın ikinci çeyreğinde gelirinin arttığını açıkladı. Detaylar haberde...
Rosneft’in Geliri Yılın 2. Çeyreğinde Yüzde 12,1 Arttı
HABER GİRİŞ

Rusya merkezli petrol be doğalgaz şirketi Rosneft, 2023 2. çeyrek 1. yıl sonuçlarını açıkladı. Şirket, yılın ilk yarısında gelirin petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle gelirin yüzde 25,3 azaldığını kaydetti.

Rosneft’ten yapılan açıklamaya göre yılın ilk yarısında geliri 3.866 milyar ruble oldu. Bunun yanında 2023’ün 2. çeyreğine ilişkin gelirde yüzde 12,1’lik artış gerçekleştiği paylaşıldı. Böylece rakamın 2.043 milyar rubleye ulaştığı bildirildi.

Şirket, 2023’ün 1. yarıyılında Rosneft hissedarlarına ait net gelirin 652 milyar ruble olduğunu aktardı. Yılın 2. çeyreğinde bu rakam 329 milyar ruble oldu.

Yılın ilk yarısında FAVÖK 1.401 milyar ruble, yılın ikinci çeyreğinde ise FAVÖK yüzde 8,5 artarak 729 milyar rubleye ulaştığı kaydedildi.

Rapora göre yılın ilk yarısında serbest nakit akışı yıllık yüzde 21,9 artışla 434 milyar rubleye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

“Yılın 2. Çeyreğinde Kısıtlamalar Nedeniyle Üretim Azaldı”

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Rosneft Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Igor Sechin, Mevcut projelerin başarılı bir şekilde uygulanması ve yeni projelerin devreye alınmasıyla şirketin 2023’ün ilk yarısında faaliyet göstergelerinde yüksek büyüme oranları elde ettiğini kaydetti.

Sechin, özellikle şirketin üretiminin neredeyse üçte bir oranında artırarak bağımsız gaz üreticileri arasında zirveye yerleştiğini söyledi.

Yılın ikinci çeyreğinde ise dış üretim kısıtlamaları nedeniyle üretimin azaldığına işaret etti. Şirketin piyasa fiyatlarındaki dalgalanmalara rağmen sürdürülebilir finansal performansını koruduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.