Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rosatom Nükleer Mühendislik Endüstrisi Tarihi Rekorunu Kırdı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, bu yıl üretilen 5'inci nükleer reaktör kabının sevkiyatını tamamladı. Detaylar haberde;
Rosatom Nükleer Mühendislik Endüstrisi Tarihi Rekorunu Kırdı
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom tarafından yapılan açıklamayla tesiste son olarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 3’üncü ünitesi için üretilen reaktör kabının da tamamlandığı bildirildi.

Rosatom’un Volgodonsk’taki makine yapım bölümünden yapılan söz konusu sevkiyat ile bir yıl içerisinde 5’inci sevkiyatın tamamlandığı kaydedildi. Böylece Rus nükleer mühendislik endüstrisinin tarihinde bir rekor kırdığına işaret edildi.

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Likhachev, Rosatom’un Rusya içi ve dışında nükleer güç santrallerinin seri inşaatına başladığında mühendislik bölümünün iş yükünün önemli ölçüde arttığına dikkat çekti.

Rosatom Proje Portföyü 11 Ülke 33 Üniteden Oluşuyor

Nükleer ekipman üreticilerinin görevin üstesinden başarıyla geldiğini hatta yeni rekorlar kırdığını paylaştı. Proje portföylerinin şu anda 11 ülke 33 üniteden oluştuğunu bildiren Likhachev, şöyle devam etti;

“Yani daha yapacak çok işimiz var. Atommash’ın güvenilir ve sistemli çalışması, tüm bu projelerin başarıyla ve zamanında uygulanacağı konusunda bize güven veriyor. Bu da küresel nükleer pazardaki lider konumumuzu koruyacağımız anlamına geliyor.”

GCM Yatırım Banner

Rosatom’un makine bölümü Atomenergomash’ın Genel Müdürü Igor Kotov da konuyu değerlendirdi. Şirket başarısını üretimin en modern düzeyde modernizasyonuna, üretim süreçlerinin optimizasyonuna ve dijital teknolojilerin kullanılmasını sağlayan tüm ekibin 10 yıllık sıkı çalışmasına dayandığını söyledi.

Rosatom’un makine mühendisliği bölümünün Rusya’nın gerçek teknolojik potansiyelinin canlı bir örneği olduğuna işaret eden Kotov, sektörün daha çok gelişmesi için güvenilir bir temel oluşturduğunu ekledi.

Akkuyu NGS Projesinin Hızlı Bitirilmesinde Rus Şirketlerinin Payı Büyük

Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Anastasia Zoteeva da Akkuyu NGS projesinin hızla bitirilmesinde Rus şirketlerin önemli bir payı olduğunun altını çizdi.

Zoteev, bir yıl içinde 5 modern reaktör kabının üretilmesinin olağanüstü bir başarı olduğunu dile getirerek, şu ifadeleri kullandı;

“Bu üretimin en üst sınırda yapılacak iş olmadığına eminim çünkü Atommash, Rus nükleer endüstrisindeki tüm işletmeler gibi yetenekli, istekli ve kendini adamış uzmanları istihdam ediyor.”

Akkuyu Nükleer’in güvenilir ve sorumlu bir yüksek teknoloji ekipmanı tedarikçisi olan Atommash ile iş birliği yapmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.