Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rosatom, Kırgızistan’da Küçük Ölçekli Nükleer Santral Kuruyor

Rosatom, yurt dışındaki ilk küçük ölçekli nükleer santralini Kırgızistan'da kurma kararını aldı. Detaylar haberin devamında;
Rosatom, Kırgızistan’da Küçük Ölçekli Nükleer Santral Kuruyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nükleer enerji üzerine uzmanlaşmış Moskova merkezli bir Rus devlet şirketi olan Rosatom, yurt dışında açmayı planlamış olduğu küçük ölçekli nükleer santrallerden ilkini Kırgızistan’da inşa etmek için çalışmalara başlandığını duyurdu.

Projenin inşa çalışmaları için ön çalışmaların gerçekleştirilmeye başlandığı bilgisi verildi.

Rusya ve Kırgızistan’dan Nükleer İş Birliği

Rosatom Başkanı Alexei Likhachev konuya dair Avrasya Kongresi’nde açıklamalarda bulundu.

Burada yaptığı konuşmada Kırgızistan ile anlaşmalarının önemine değinerek, “Kırgızistan, Rus teknolojisine dayalı küçük boyutlu bir nükleer santral proje uygulamasında en yüksek dinamikleri gösteriyor” ifadesini kullandı.

Myanmar ve Hindistan’da da Planlanıyor

Atomenergoprom yıllık raporunda, Rosatom’un Kırgızistan ve Myanmar‘daki küçük ölçekli nükleer santraller için bir ön fizibilite çalışmasını bu yıl tamamlamayı planladığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca 2023 yılında Hindistan‘a küçük ölçekli bir nükleer santral için ön fizibilite çalışmasının sunulmasının planlandığı ifade edildi.

Rosatom Group’un bir üyesi olan Rusatom Energy Projects ve Kırgız Enerji Bakanlığı, geçtiğimiz Kasım ayında Atomexpo 2022 fuarının oturum aralarında görüşmüştü.

Heyetler, Kırgızistan’da küçük ölçekli bir nükleer santral için bir ön fizibilite çalışması taslağı hazırlamak üzere uzlaşmaya varmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.