Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rosatom Duyurdu: Nükleer Santral için Türkiye ile Görüşüyoruz

Erdoğan ve Putin’in birlikte verdiği enerji iş birliği mesajının ardından Rosatom’dan açıklama geldi. Türkiye’de kurulacak nükleer santral için müzakereler başladı.
Rosatom Duyurdu: Nükleer Santral için Türkiye ile Görüşüyoruz
Yorum

Rusya’nın Sinop’ta inşa edeceği nükleer santralle ilgili yeni gelişmeler kamuoyuyla paylaşılıyor. Konuya ilişkin açıklama bugün Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev’den geldi.

Rus devlet kanalı Rossiya-24’e konuşan Lihaçev, Sinop’ta inşa edilecek nükleer güç santraline yönelik müzakerelerin Türkiye tarafı ile başladığını paylaştı.

Türk-Rus iş birliği ile kurulan ilk santral olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) devamı olacak projenin Türkiye’nin ikinci nükleer güç santrali olacağını ifade etti.

Lihaçev, dört güç üniteli büyük bir nükleer santral inşası için Sinop’un cazip bir nokta olduğunu söyleyerek iki ülke arasındaki ittifaka dikkat çekti.

İlk olarak 2010 yılında imzası atılan Akkuyu NGS’nin ardından Sinop’taki santralin teknolojik ittifaklar kurulması için önemli olduğunu vurguladı.

Erdoğan: Sinop’taki Nükleer Santral Dünyada Farklı Bir Ses Getirecek

Geçen hafta Astana’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rosatom Genel Müdürü’nün açıklamalarına benzer ifadelerde bulunmuştu.

Erdoğan, Türkiye’de yapımı süren santralin çok önemli bir adım olduğunu söyleyerek, yılın ilk yarısında açılacağını ve bu gelişmenin dünyada farklı bir ses getireceğini söylemişti.

Putin ise yatırım sürecinin ve santral inşaatının plan dahilinde yürütüldüğünü açıklayarak, çalışmaların takvime göre ilerlediğini paylaşmıştı.

Türk-Rus iş birliği tarihinde en büyük proje olarak tanım bulan ve Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS projesi için imzalar 2010 yılında atılmıştı. Mersin’de inşa edilen Akkuyu NGS’nin yaklaşık 22 milyar dolar değerinde olduğu açıklanmıştı.

Türkiye, Sinop’ta inşa edilmesi planlanan ikinci nükleer santral için ilk olarak Japonya’yla anlaşma sağlamıştı. Fakat artan maliyetler nedeniyle 2019 yılında Japonya projeden çekilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu