Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Romanya-Türkiye: Hedef 20 Milyar Dolar Ticaret

Bükreş Büyükelçisi Altan, Türkiye-Romanya ticaretinde 2023'te ulaşılan 11 milyar dolarlık hacmi paylaşarak, 2025 yılı için hedefi açıkladı. İşte detaylar;
Romanya-Türkiye: Hedef 20 Milyar Dolar Ticaret
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Özgür Kıvanç Altan, Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) koordinasyonunda düzenlenen Türkiye-Romanya Medya Buluşması’nın ardından açıklamalarda bulundu. Altan, Türkiye ile Romanya arasındaki tarihi ilişkilere işaret etti.

Açıklamalarında, Türkiye’nin Romanya’nın bağımsızlığını tanıyan 2’nci ülke olduğunu anımsattı. İki ülkenin dost ve müttefik olduğunu belirten Büyükelçi Altan, “146 yıllık bir ilişki serüveninde tamamen dostluğa dayanan bir ilişkimiz var.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yarın yapacağı Romanya ziyareti öncesi konuşan Altan, 146 yıllık süreçte kurulan dostluğun önemine dikkat çekti.

Tehditlere Karşı Ortak Hareket

Romanya’nın 2004 yılındaki NATO’ya üyelik sürecinde Türkiye’nin sağladığı destek üzerinde duran Altan, “Romanya, Balkanlar’da Türkiye’nin en büyük ortaklarından bir tanesi. İki ülke de NATO müttefiki.” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerin sadece tarihi boyutta değil, aynı zamanda güncel konularda da önemli iş birliklerine sahne olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Karadeniz’deki güvenliği artırmak adına Türkiye’nin girişimiyle gerçekleşen ortak operasyonu anlatan Altan, “Romanya hava sahasını, Rumen uçaklarla birlikte koruyoruz.” dedi. Ayrıca, bölgedeki serseri deniz mayını tehdidine karşı ortak bir çözüm bulma adına atılan adımlara da değindi.

Ticarette Büyüme ve Savunma Sanayisi İş Birliği

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin güçlenerek devam ettiğini paylaşarak, “2023’te Romanya, 18 tane silahlı insansız hava aracımızı, Bayraktar TB2’yi satın aldı.” ifadelerini kullandı.

Romanya’nın Türk savunma sanayisi ürünlerine olan ilgisinin sürdüğünü ve bu alanda devam eden ihalelere Türk firmalarının ilgi gösterdiğinin altını çizdi.

Altan, “İki ülke arasındaki ticaret hacminde ilk hedefimiz, 2025 itibarıyla 15 milyar dolar, bir sonraki hedefimiz de 20 milyar dolar.” diyerek ticaretteki büyüme hedeflerine değindi.

Bükreş’e yapılacak olan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ziyareti hakkında da konuşan Altan, Romanya’nın Türk savunma sanayisi ürünlerine olan ilgisine vurguda bulundu.

İki ülke arasındaki stratejik ortaklıkların ve iş birliklerinin sürdüğünü belirterek, “Romanya’nın, bu ürünleri ortak üretim talebi de var.” ifadesini kullanarak, gelecekteki olası iş birliklerine dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.