Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Romanya’nın İki Sektörü %10,5’lik 2Ç20 Düşüşüne Karşı Büyüdü

Yılın ilk çeyreğinde pozitif büyüme kaydetmeyi başaran Romanya ekonomisi, ikinci çeyrekte aynı başarıyı gösteremedi. Detaylar haberimizde;
Romanya’nın İki Sektörü %10,5’lik 2Ç20 Düşüşüne Karşı Büyüdü
HABER GİRİŞ

İstatistik ofisi NSI Romania’dan yapılan duyuruda, Romanya’nın GSYİH’sinin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 10,5; çeyreklik bazda ise yüzde 12,3 daraldığı belirtilerek 14 Ağustos’taki tahmin doğrulandı.

Hane halkına yönelik hizmetler sektörü ve endüstriyel faaliyet etkinlik hacimlerindeki %20,4 ve %20,9’luk düşüşler nedeniyle GSYİH’nin yıllık performansını sırasıyla 4,6 puan ve 2,6 puan düşürürken; inşaat ile bilişim ve iletişim sektörü (ICT) olumlu katkılarıyla dikkat çekti.

İlk çeyrekteki yüzde 2,4’lük büyüme üzerine gelen yüzde 10,5’lik daralma genel olarak beklenenden daha yumuşak görüldü.

Fakat toparlanma ile ilgili görüşler, sağlık riskleri yüksek kalırken endüstriyel üretim ve perakende satışlar gibi kısa vadeli göstergelerin faaliyetin hızlı bir şekilde yeniden başlamasına işaret ettiğinden karışık kaldı.

bne IntelliNews’in haberine göre hükümetin koronavirüsün ekonomik etkisini hafifletme kaynaklarının buharlaşması ve ülkenin, bir kamu finansmanı sorunundan kaçınmak için genel seçimlerden sonra mali bir konsolidasyon yoluna girmesinin gerekmesi de sorun olarak belirtildi.

Maliye Bakanı Florin Citu tarafından Ağustos ayında açıklanan bütçe düzenlemesine göre hükümet, yüzde 3,9’luk düşüş tahminiyle Romanya için yüzde 5 ile yüzde 6 arasında ekonomik daralmaya işaret eden Avrupa Komisyonu veya Uluslararası Para Fonu tahminlerinden daha yumuşak bir daralma öngördü.

Romanya merkezli bankacılık grubu Banca Transilvania ise yerel ekonominin salgın sonrası döngüye çoktan girdiğini savunarak GSYİH’nin 2020-2022’de yıllık ortalama %2,5’in üzerinde büyüyeceğini öngördü.
Romanya 2Ç20 GSYİH
Kaynak: NSI Romania

Banca Transilvania’nın Baş Ekonomisti Andrei Radulescu, gelişmenin üretken yatırımların dinamikleri tarafından belirleneceğini aktardı. Ayrıntılı 2Ç20 GSYİH dinamikleriyle ilgili olarak ICT ve inşaat sektörlerinin ekonominin tamamında genel olarak kasvetli bir performansın ortasında belirli bir iyimserlik sağladığı dile getirildi.

İnşaat şirketlerinin ürettiği katma değer, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 artarak GSYİH yıllık dinamiğine 0,3 puan pozitif katkı sağladı. ICT sektörü GSYH dinamiğine 0,6 puan katkıda bulunarak yüzde 10,4 daha fazla katma değer üretti. Brüt sabit sermaye oluşumu ise hacim bazında bir önceki yıla göre yüzde 1,8 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.