Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Riyad’dan ABD’ye Yanıt Geldi: Siyasi Hareket Etmiyoruz

Suudi Arabistan'a cephe alan ABD’ye Riyad’dan yanıt geldi. Suudi Dışişleri Bakanı, Beyaz Saray’ın eleştirileri hakkında açıklamalarda bulundu.
Riyad’dan ABD’ye Yanıt Geldi: Siyasi Hareket Etmiyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol arzında kesinti kararına tepki olarak Suudi Arabistan’a cephe alan ABD’ye Riyad’dan yanıt geldi. Suudi Dışişleri Bakanı, ABD’nin savunduğunun aksine kararın siyasi değil, ekonomik temelli olduğunu savundu.

Al Arabiya haber kanalına konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, OPEC+ kararını savundu; “OPEC+ kararı tamamen ekonomikti ve örgütün üye ülkeleri tarafından oybirliğiyle alındı. …OPEC+ üyeleri sorumlu davrandı ve uygun kararı aldı” dedi.

ABD ile stratejik ilişkiler yürütüldüğünü söyleyerek, Washington ile kurulan bağların Ortadoğu’nun güvenlik ve istikrarını desteklediğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı, “ABD ile ilişkimiz kurulduğu günden bu yana kurumsallaştı” şeklinde açıklamada bulundu.

ABD’li yetkililerin Suudi Arabistan’a soğuk savaş ilan etmesinin aksine Faysal ılımlı yaklaşarak, iki ülke arasında askeri iş birliğinin önemine değindi.

GCM Yatırım Banner

Amerikalı senatörlerin Riyad’a silah satışlarının derhal dondurulması çağrısını yorumlayan Faysal, ABD-Suudi askeri işbirliğinin iki ülkenin de çıkarlarına hizmet ettiği ifadesinde bulundu.

OPEC+ Son İki Yılın En Büyük Üretim Kesintisine Gitti

Geçen hafta Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dışında bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, petrol üretimini günde 2 milyon varilden fazla kısarak son iki yılın en büyük üretim kesintisine gitmişti. Bu karara Suudi Arabistan destek vermişti.

Suudi Arabistan’a karşı cephe alan ABD, şimşekleri Riyad’ın üzerine çekmiş, ABD’li yetkililer Suudi Arabistan ile ilişkilerin gözden geçirileceği uyarısını art arda yapmışlardı.

ABD Başkanı Joe Biden, uyarılarına rağmen petrolde kesinti yapılmasını düşmanca bir hareket olarak algılamıştı.

S&P Global Başkan Yardımcısı Dan Yergin, ABD’nin OPEC+ grubunun aldığı kararı, Biden’a yapılmış bir darbe olarak gördüğünü söylemişti.

ABD’deki seçimlere az bir zaman kala Biden’ı zayıf düşürmenin amaçlandığı yorumu yapılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.