Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ripple, SEC Davasına Baştan Sona Karşı Koyacak

Ripple Başkanı Monica Long, SEC tarafından aleyhlerine açılan dava ile ilgili mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi. Detaylar şöyle...
Ripple, SEC Davasına Baştan Sona Karşı Koyacak
Yorum

ABD merkezli kripto para şirketi Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden davaya baştan sona karşı koymayı sürdürecek. Ripple Başkanı Monica Long davayla sonuna kadar mücadele etmeye devam etmeyi planladıklarını söyledi.

Ripple ve SEC arasındaki dava neredeyse üç yıldır sürüyor. 2020 yılında SEC, Ripple ve kurucu ortaklarını, önce menkul kıymet olarak kaydetmeden 1,3 milyar dolarlık yerel kripto para birimi XRP’yi satarak menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçladı.

Ripple, XRP’nin bir menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceği ve bir emtiaya daha çok benzediği konusunda ısrar ederek iddialara karşı çıktı. Temmuz ayında, ABD Bölge Hakimi Analisa Torres’in verdiği dönüm noktası niteliğindeki bir karar, tokenın mutlaka bir menkul kıymet olmadığını savundu.

Long davada netlik elde ettiklerini belirterek, hakimin kararının XRP’nin menkul kıymet olmadığını açık bir şekilde ifade ettiğini söyledi. Kararın kendilerine işlerini genişletmenin kapılarını açtığını ve bunu sadece ABD’de değil küresel olarak yapabileceklerini ifade etti.

SEC ile sürtüşme yaşayan tek şirket Ripple değil. Daha önce kripto para borsaları Binance ve Coinbase, SEC ile davalık olmuştu. SEC geçtiğimiz günlerde Yargıç Torres’in dönüm noktası niteliğindeki kararına itiraz etmek için temyiz başvurusunda bulunma talebinde bulundu.

Ripple’ın hukuk ekibi, SEC’in temyiz talebinin, hakimin XRP tokeninin perakende yatırımcılara satış için bir menkul kıymet olarak nitelendirilmediği yönündeki karara ilişkin memnuniyetsizlikten kaynaklandığını bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%