Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

R&I Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu negatif olarak sürdürdüklerini açıkladı. Detaylar haberde...
R&I Türkiye’nin Kredi Notunu Açıkladı
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Rating and Investment Information (R&I), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu açıkladı. R&I konuya yönelik raporu bugün yayımladı.

R&I tarafından yapılan açıklamada Türkiye ekonomisinin, elverişli demografik yapıyla desteklenen yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğu, zorlu koşullarda bile iyi performans gösterdiği belirtildi.

“Yeni Hükümet Ekonomi Politikalarında Sıkıntı Yaşayacak”

Faiz dışı dengede görüldüğü gibi mali durum iyileştiği, finansal sistemin istikrarı koruduğu kaydedildi. Bunun yanında enflasyon oranı yüksek kalmaya devam ettiği ve Türk lirasının zayıflama eğilimde olduğu bildirildi.

Kronik cari açığın yanı sıra, kısa vadeli dış borçlarla ilgili olarak ülkenin döviz rezervleri yetersiz düzeyde olduğu ifade edildi.

R&I, raporunda Kahramanmaraş merkezli depremlere değinerek, felaket nedeniyle yeniden yapılanma çabalarının artan ihtiyaçlar arasında olduğu bildirildi. Mayıs ayında yapılacak seçimler sonrasında göreve başlayacak olan bir sonraki hükümetin ekonomik ve maliye politikasında büyük olasılıkla zorluk yaşayacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

“Mevcut Politikalarla Enflasyonu Kontrol Altına Almak Zorlaşacak”

Söz konusu durumlardan dolayı R&I, Türkiye’nin Yabancı Para İhraççı Notunu BB- olarak koruduklarını ve not görünümünü Negatif olarak sürdüklerini açıkladı.

R&I Ratıngs Türkiye
Kaynak: R&I

Ayrıca enflasyon oranı 2022’nin sonlarında yavaşlasa da hala yüksek seviyelerde olduğu ve reel faiz oranlarının negatif durumda olduğu kaydedildi. Mevcut politika duruşundan dolayı enflasyonu kontrol altına almanın zor olduğu bildirildi.

Bu durumun devam etmesi halinde, diğer faktörlerin yanı sıra yatırımların azalmasıyla Türkiye’nin ekonomik büyüme potansiyelini etkileyebileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.