Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reza Zarrab’ın Tutuklanmasıyla Halkbank Hisseleri Tepetaklak Oldu!

Reza Zarrab’ın Tutuklanmasıyla Halkbank Hisseleri Tepetaklak Oldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Halkbank hisseleri bugünkü işlemlerde oldukça sert bir düşüş yaşadı. Adeta tepetaklak olan Halkbank hisselerinin düşüşe geçmesinin en önemli nedeni ise Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanması oldu. İran doğumlu olan ve sonradan Türk vatandaşlığına geçen Zarrab; Türkiye’de Halkbank üzerinden İran’a yaptığı işlemlerin tekrar gündeme geleceği endişesi sonucunda, Halkbank’ın hisseleri haftanın üçüncü işlem gününde yüzde 8,70 oranında oldukça sert bir düşüş yaşadı.

Hatırlanacağı üzere Reza Zarrab, 17 Aralık 2013 tarihinde başlatılan yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Türkiye gündemini derinden sarsan bu yolsuzluk soruşturması sırasında Zarrab’ın yanı sıra hükümetin o dönemki üç bakanı ve Halkbank’ın gelen müdürü olan Süleyman Aslan’da gözaltına alınan isimler arasındaydı. Ancak ilerleyen süreçte soruşturmayı yürüten savcıların görevden alınması sonucunda, yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan bu isimlerin hepsi serbest bırakıldı.

Zarrab Florida’da tutuklandı!

17 Aralık soruşturmasının ardından ticari hayatına Türkiye’de kaldığı yerden devam eden Zarrab, dün seyahat ettiği ABD’de tutuklandı. Zarrab’ın tutuklanmasının nedeni ise İran hükümeti veya diğer kurumlar için beraberindeki suç ortaklarıyla birlikte ABD’nin İran’a dönük yaptırımlarının etrafından dolanarak yüz milyonlarca dolar para taşıdığı iddiası oldu. Bilindiği üzere Zarrab’ın ortağı olan Bebek Zencani geçtiğimiz günlerde İran hükümeti tarafından tutuklandı. Dolandırıcılık, sahtekarlık ve kara para aklama suçlarının yöneltildiği Zencani; İran mahkemeleri tarafından idam cezasına çarptırılmıştı.

Zarrab’ın yolsuzluğunun Halkbank’taki işlemlerle ilgili olduğu ortaya çıkabilir…

Uzmanlar Zarrab’ın Florida’da tutuklanması sonrası Halkbank hisselerinin bugünkü işlemlerde tepetaklak olmasını değerlendi. Zarrab’ın ABD’de İran ambargosunu delmeye yönelik yaptığı işlemler nedeniyle tutuklandığını belirten uzmanlar; Zarrab’ın yolsuzluğunun Halkbank ile ilgili olduğunun ortaya çıkacağı endişesinin sonucunda, bugünkü işlemlerde Halkbank hisselerinin sert düşüşler yaşadığını ifade ettiler.

Halkbank yetkileri KAP’a açıklama yaptı;

Halkbank yetkilileri Reza Zarrab’ın ABD’de tutuklanmasıyla bugünkü işlemlerde bankanın hisselerinin tepetaklak olmasının ardından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamalarda bulundular. Halkbank yetkililerinin KAP’a yaptıkları açıklamanın öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

Bankadan KAP’a yapılan konuyla ilgili açıklamada; Halkbank’a yönelik herhangi bir inceleme talebi bulunmadığı ve bankanın herhangi bir inceleme ya da soruşturmanın tarafı olmadığı belirtilerek, bankanın tüm iş ve işlemlerini ulusal ve uluslararası düzenlemelere uygun bir şekilde yürüttüğü ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu