Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reuters’ın Skandal İş İlanına İletişim Başkanından Sert Sözler!

Reuters'ın skandala imza atan iş ilanına, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan sert eleştiri geldi. Detaylar haberde...
Reuters’ın Skandal İş İlanına İletişim Başkanından Sert Sözler!
HABER GİRİŞ

İngiliz haber ajansı Reuters’ın, “Türkiye’de Büro Şefi Yardımcısı” alınacağına dair iş ilanında kullandığı ifadeler büyük tepki topladı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan sert eleştiri geldi.

Reuters’ın, birkaç gün önce Linkedin üzerinden, Türkiye Ofisi için iş ilanı yayımladı. Söz konusu ilanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iktidarında modern laik geleneklerden uzaklaşıldığı iddia edildi.

Bunun yanında Türkiye’deki enflasyon oranı ve Türk lirasına ilişkin olumsuz değerlendirilmede bulunuldu.

Erdoğan’ın Türkiye’yi Güney Kafkasya’dan Kuzey Afrika’ya uzanan bölgelerde iddialı bir diplomatik ve askeri varlığa dönüştürdüğü aktarıldı.

İş ilanında “Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda yeniden seçilme hedefini tehdit eden yüksek enflasyon ve TL’nin sert darbeler aldığı kritik bir kavşakta, derinlemesine kurumsal hikayeler sunabilecek güçlü yazma ve raporlarma becerilerine sahip birine ihtiyacımız var” ifadeleri kullanıldı.

GCM Yatırım Banner

“Buna Gazetecilik Denilmez”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, söz konusu bu ifadeleri sert bir dille eleştirdi. Altun, Erdoğan döneminde Türkiye’de ne olduğu ile ilgili taraflı bir bakış açısını benimsendiğini söyledi. Reuters’in ilanındaki ifadelerinin sadece bir propaganda broşüründe kulağa mantıklı gelebileceğini kaydetti. Buna asla gazetecilik denilemeyeceğini söyledi.

Altun, “Bir medya kuruluşu, ne olup bittiğine dair önyargılarını haberin ana hattı olarak kullanmadan önce, sahadaki gazetecilerine gerçekleri sormalıdır. Reuters, bu ilandaki cümleleri, bağlı olduğunu iddia ettiği ‘bağımsızlık, dürüstlük, tarafsızlık ve güvenilirlik’ şeklindeki gazetecilik ilkeleriyle karşılaştırsa iyi olur.” açıklamasında bulundu.

TRT World’den Misilleme

Söz konusu ilana ayrıca TRT World’den misilleme geldi. Londra’da muhabir alımı için verdiği ilanda herhangi bir siyasi lider hedef alınmadı.

TRT World’ün yayımladığı ilanda şu ifadeler kullanıldı:

“Britanya hükümetlerinin art arda gelen Kovid-19 salgını, Brexit, küresel ekonomik kriz gibi büyük meydan okumalara yanıt vermekte başarısız olması, İngiliz siyasetini bir karmaşa içine soktu. Kısa süreli İngiliz hükümetleri ülkenin geleceğini belirsizlik içinde bırakıyor ve İngiltere’yi Avrupa’dan uzaklaştırıyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümüyle birlikte, Orta Çağ’dan kalma bir yönetim biçimi olarak Kraliyet’in modern çağda varlığı tartışmaları hız kazandı. Bu konularda kapsamlı haberler yapabilecek, kalemi kuvvetli muhabirlere ihtiyacımız var.”

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.