Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reuters Açıkladı! Türkiye’de Enflasyon Düşecek, Faiz Artacak

Ekonomistler Türkiye için faiz ve enflasyon beklentilerini açıkladı. Reuters’in anketine göre oranlar nasıl olacak? İşte detaylar;
Reuters Açıkladı! Türkiye’de Enflasyon Düşecek, Faiz Artacak
Yorum

Dünyanın önde gelen haber ajansı Reuters, Türkiye’nin ekonomik tablosuna dair beklentilerini içeren bir anket yayımladı. Anket Türkiye için oldukça belirleyici ve kritik başlıklara işaret ediyor. Reuters’e göre Türkiye’de enflasyon mevcut yılın sonunda yüzde 46,4 oranında düşecek. Politika faizi ise artacak.

Ankete katılan 21 ekonomistin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanacak olan gösterge faiz oranının yüzde 8,5’te sabit kalacağını düşünüyor. Ankete göre Türkiye’de politika faizi 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 24’e çıkacak.

Beklentilere göre enflasyon oranı 2023’ün sonunda yüzde 46 seviyesinde olacak. Reuters’in paylaştığı ankete katılan ekonomistler, Türkiye’de enflasyonun 2024’ün sonunda yüzde 28,8’e, 2025’in sonunda ise yüzde 19,3’e ineceğini ifade etti. Raporda fiyat istikrarının Türkiye’nin cari açığını fazlaya çevirmesiyle gerçekleşeceği belirtildi.

2023’te cari işlemler açığının Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) yüzde 4,4’ü olması öngörülüyor.

34 ekonomistin tahminine göre ise Türkiye’nin GSYİH büyümesi, 2023’te yüzde 2,6, 2024’te yüzde 3, 2025’te ise yüzde 3,8 oranında olacak.

Erdoğan’ın Faiz Açıklamaları

Hem yurt içinde hem de yurt dışında önde gelen ekonomistlerin birçoğu Türkiye için beklentilerini sıralarken faiz oranının yükseleceğini belirtiyor. Uzmanlar mevcut ekonomik uygulamaların sürdürülebilir olmadığına işaret ederek faiz artışının bir zorunluluk olduğunu vurguluyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sıklıkla faizlerin yükselmesine izin vermeyeceklerini ifade ediyor. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada “Faiz yükselemez. Devamlı düşecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu