Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Resmi Gazete’den Kampçılara Kötü Haber: Konaklama Vergisi Geldi

Konaklama vergisine ilişkin tebliğ bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Konaklama vergisine dair detaylar haberin içerisinde;
Resmi Gazete’den Kampçılara Kötü Haber: Konaklama Vergisi Geldi
Yorum

Konaklama vergisinin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği daha önceden açıklanmıştık, konuya yönelik tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. 1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan konaklama vergisiyle ilgili tebliğ pandemi sebebiyle 2 yıl ertelenmişti.

Yayımlanan tebliğde konaklama vergisi otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi alanlarda konu olacak. Konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmetiyle birlikte sunulan tüm hizmetlerin de vergiye tabii olacağı paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Tarafından Vergi Oranı Değişebilir

Bugünden itibaren yürürlüğe giren konaklama vergisinin oranının yüzde 2 olarak belirlendiği açıklandı. Tebliğde, bu oranın Cumhurbaşkanı tarafından bir katına kadar artırıp, yarısına kadar indirebileceği bildirildi. Ayrıca yetkinin bu sınırlar içinde farklı oranları kapsayacağı da eklendi.

Kampinglerde konaklayan kişilerin de vergiye konu olacağı açıklandı. Geceleme ihtiyaçlarını kendi imkânlarıyla karşılayıp karşılamamasının veya işletmeye ait olsun olmamasının durumu eklemeyeceği kaydedildi.

Çadır, çadır-araba, çekme karavan, motokaravan ve bungalov gibi ünitelerde kamp yapılmasının geceleme hizmeti mahiyetini etkileyemeyeceğine vurguda bulunuldu.

Öğrenci Yurtları Vergiden Muaf Olacak

Konaklama vergisinin matrahına KDV dahil edilmeyecek. Sunulan konaklama hizmetlerine ilişkin vade farkı, fiyat farkı, kur farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirlerin matraha dâhi olduğu belirtildi.

Yayımlanan tebliğe göre 5 bin liralık bir konaklama için yüzde 2 sini kapsayan 100 lira konaklama vergisi ve yüzde 8 oranındaysa yani 400 lira KDV alınacak. Böylelikle 5 bin liralık bir konaklama için kişi toplam 500 lira vergi ödemiş olacak.

Ayrıca öğrencilere ait olan yurtlar, pansiyonlar ve kamplarda öğrencilere verilen hizmetlerin vergiden muaf olacağına işaret edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu