Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı! SEDDK’ya Yeni Yetki Verildi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yeni yetki verdi. Karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Detaylar haberde...
Resmi Gazete’de Yayımlandı! SEDDK’ya Yeni Yetki Verildi
HABER GİRİŞ

Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Sermaye Yeterliliklerinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (SEDDK) yeni yetki verildi.

SEDDK’dan konuya dair açıklama geldi. Kurum, söz konusu yönetmelikteki değişiklik ile SEDDK’ya sermaye yeterliliğine esas özsermayede indirim kalemi olarak sayılan bilanço kalemlerine istisna getirme yetkisi tanındığını bildirdi.

Kurul tarafından yapılan açıklamada söz konusu kalemlerde hızlı değişiklik yapılmasının, şirketlerin sermaye yeterliliği hesaplamasında esneklik sağlanması için önemli olduğu belirtildi
.
Ülke ekonomisinin desteklenmesi açısından da önemli olduğu kaydedildi.

Bunun yanında Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre söz konusu yönetmelikte yer alan “Bakanlık” ibareleri “Kurum”, “Bakanlıkça” ibareleri “Kurumca”, “Bakanlığa” ibareleri “Kuruma” olarak değiştirildi.

Yine Yönetmeliğin 13 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Hazine ve Maliye Bakanı” ibaresi “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı” olarak değiştirildi.

Şimdi Kayıt Olun

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.