Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Pasaport Harçları Kaç Lira Oldu?

Resmi Gazete'de yer alan karara göre harçlara yapılan yüzde 50 oranındaki artışla belirlenen yeni tarifeler yayımlandı. Detaylar haberde;
Resmi Gazete’de Yayımlandı: Pasaport Harçları Kaç Lira Oldu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı Tarifelerde Yer Alan Maktu Harç Tutarlarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar’ın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Böylelikle yurt dışı telefon kayıt ücreti, pasaport, trafik, yargı, noter, vergi yargısı, tapu, kadastro harçları için yeni tarifeler belirlenmiş oldu.

Geçtiğimiz günlerde Katma Değer Vergisi’ne (KDV) yapılan artışla birçok ürün ve hizmetin fiyatı yükselmişti.

Pasaportlarda Yeni Fiyat Tarifeleri

Resmi Gazete’de yer alan kararla harçlara yapılan yüzde 50 oranındaki artışla belirlenen yeni tarifeler yayımlandı. Buna göre en uygun pasaport harcı bin 304 lira 50 kuruş oldu.

1 yıla kadar pasaport harcı bin 512 lira 45 kuruş, 2 yıllık pasaport harcı 2 bin 469 lira 15 kuruş, 3 yıllık pasaport harcı ise 3 bin 507 lira 75 kuruş oldu.

GCM Yatırım Banner

Üç yıldan fazla süreli olanların fiyatı ise 4 bin 943 lira 25 kuruş olarak belirlendi.

Yurt Dışından Getirilen Telefonların Harçları 20 Bin TL oldu

Yurt dışından getirilen telefonların harçları ise 20 bin TL oldu.

Kararda şu ifadeler yer aldı:

“Söz konusu Kararın 1 inci maddesi ile 492 sayılı Kanuna bağlı, (9) sayılı tarifenin ‘II- Sürücü belgesi harçları’ başlıklı bölümü hariç olmak üzere, tarifelerde yer alan ve 2023 yılında uygulanan maktu harç tutarları (maktu ve nispi harçların asgari ve azami miktarlarını belirleyen hadler dâhil) %50 oranında artırılmış, anılan Kanuna bağlı (8) sayılı tarifenin ‘VIII-Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı’ başlıklı bölümünün (1) numaralı fıkrasında yer alan harç tutarı 20.000 TL olarak yeniden belirlenmiştir.

Nispi harçlar ile söz konusu Karara istinaden belirlenen maktu harç tutarları bu Tebliğ ekindeki tarifelerde gösterilmiştir”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.