Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı: İlaca Zam, Eczacıya Kâr Artışı!

Resmi Gazete'de yer alan karara göre, eczacıların kâr oranları artırıldı, bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm ilaçlara zam geldi. Detaylar haberde;
Resmi Gazete’de Yayımlandı: İlaca Zam, Eczacıya Kâr Artışı!
HABER GİRİŞ

Enflasyon oranındaki yüksek artış ve kurdaki dalgalanma sağlık sektörünü de etkiledi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, yer alan “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar”da ilaç zammı yapıldığı duyuruldu.

Alınan karara göre, bugünden itibaren geçerli olmak üzere tüm ilaçlara yüzde 25 zam geldi.

Kararda, beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan Türk lirası cincinden bir Euro değerinin, 2022 Temmuz’da yüzde 25 artırıldığı belirtildi.

Bugün gelen zam düzenlemesine eczacıların kâr oranları da eklendi.

GCM Yatırım Banner

Alınan kararla; eczacı kârı 100 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 25’ten yüzde 28’e, 100-200 TL arasında olan kısım için yüzde 16’dan yüzde 18’e ve 200 TL üstünde kalan kısım için yüzde 12’den yüzde 13’e yükseldi.

İlaçlarda depocuların kâr oranlarının ise değişmediği aktarıldı.

Zam Kararında Eczacıların Kâr Oranları Arttı
KAYNAK: Resmi Gazete

Zam Sinyali Verilmişti

İlaç zammı, yılın ilk kur zammının ardından Şubat ayında yapıldı. Nisan ayında da Sağlık Bakanlığı Fiyat Değerlendirme Kurulu (FDK) aracılığıyla belli ilaçlara zam geldi.

Ancak sektör yetkilileri pandemiden bu yana küresel çapta arz sıkıntısı yaşandığı için bazı ilaçların üretilmediğini söyleyerek zam sinyali verdi.

Geçtiğimiz haftalarda Ankara Eczacı Odası, ilaç fiyatlarına zam beklediklerini duyurdu. Sağlık Bakanlığı’nın ilaç kaleminde yüzde 20’nin üzerinde fiyat artışı talebinin olduğu açıklandı. Ardından bugün Resmi Gazete’de yüzde 25 oranında zam kararı duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.