Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı! Afet Bölgesinde DASK Düzenlemesi

Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile OHAL kapsamında afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde bazı düzenlemeler yapıldı. Detaylar haberde...
Resmi Gazete’de Yayımlandı! Afet Bölgesinde DASK Düzenlemesi
HABER GİRİŞ

Olağanüstü hal (OHAL) kapsamında afet ve acil durum yönetimi alanında alınan bazı tedbirlere dair Cumhurbaşkanlığı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde yıkık veya ağır hasarlı olarak tespit edilmiş konut, iş yeri ve ahır sahibi afetzedeler için 7269 sayılı kanun hükümleri gereğince hak sahibi olma ve borçlandırmaları yapılma kaydıyla söz konusu yapıların inşası veya kredi sağlanmasında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) aranmayacak.

Depremler nedeniyle orta hasarlı kabul edilip güçlendirilmesi elverişli olmayan yıktırılan konut, işyeri ve ahırlarla ilgili 7269 sayılı kanunun belirtilen yapılara ilişkin hükümler uygulanacak.

Depremlerin yol açtığı hasarın giderilmesi amacıyla uluslararası kuruluşlardan sağlanacak dış kredi ve hibelerle finanse edilecek projelerin uygulanması dolayısıyla taşınmaz malların her türlü belediye işlemleri ve vergi, resim, katılma payı, ücret ve harçtan muaf olunacak.

Afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde inşaat kredisi verilmesini ya da bina yaptırılmasını isteyenler hak sahipliği başvurusunun yapılacağına dair duyuru Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı internet sitesinde ilan edilecek. Hak sahipleri ise 2 ay içinde başvurması gerekecek.

GCM Yatırım Banner

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, söz konusu süreyi gerektiğinde 1 ay daha uzatabilecek. Hak sahipliği kabul edilmeyenler on beş gün içinde itiraz edebilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.