Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de İlan Edildi: O Üründe 3 Yıllık İthalat Kısıtlaması Var!

Adil olmayan ve haksız rekabete konu olan ürünlere dair korunma önlemleri sürüyor. Son karar filmaşin çeşitlerinin ithalatına ilişkin alındı.
Resmi Gazete’de İlan Edildi: O Üründe 3 Yıllık İthalat Kısıtlaması Var!
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugün sayısı ithalata ilişkin alınan kararlarla dolu oldu. Filmaşin İthalatında Korunma Önlemi Uygulanmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugün yayımlandı.

Daha önce de farklı ürünlerin ithalatı için alınan karar bu kez cıvatadan somuna ve telden çiviye kadar çok çeşitli ürünlerin imalatında tercih edilen filmaşin için alındı.

Filmaşin ithalatın artış ile yerli üreticilerin yaşadığı zararı engellemek adına ithalatta ek mali yükümlülük kararı alındı. Buna göre filmaşin ithalatında 3 yıl süreyle ek mali yükümlülük uygulanacak.

Konuya İlişkin Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, filmaşin ithalatında korunma önlemi alınması talebinin yerli üreticiler tarafından geldiği belirtildi.

Söz konusu talep üzerine yapılan başvuruların ardından inceleme başlatıldığı ve korunma önlemi soruşturması sonucunda ithalatta korunma önlemi alınmasına karar verildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Yayımlanan kararda belirtilen filmaşin çeşitlerinin ithalatında ton başına birinci yıl 175 dolar, ikinci yıl 170 dolar, üçüncü yıl 165 dolar olmak üzere 3 yıl süreyle ek mali yükümlülük şeklinde korunma önlemi uygulanmasına karar verildi. Kararda ayrıca yerli üretimi hiç bulunmayan veya teknik özellikleri itibariyle ithalata gereksinim duyulan bazı filmaşin türleri için önlemden muafiyet sağlandı” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın