Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Duyuruldu: Yeni Yatırım Bankası Geliyor!

BDDK’nın yeni bir yatırım bankasına kurulum izni verdiği karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Karara ilişkin detaylar haberde…
Resmi Gazete’de Duyuruldu: Yeni Yatırım Bankası Geliyor!
YAYINLANMA ZAMANI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yeni bir yatırım bankasının kurulumu için kapı araladı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan kararda, BDDK’nın SLM Yatırım Bankası A.Ş. unvanlı bir yatırım bankasının kurulmasına izin verdiği duyuruldu.

Kararda, Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 4’üncü maddesine atıf yapıldı.

Bu kapsamda verilen yetki çerçevesinde, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 7’nci ve 8’inci maddelerinin incelenerek banka için kurulum kararı verildiği belirtildi.

“SLM Yatırım Bankası A.Ş.” unvanlı yatırım bankasının kuruluş sermayesinin 1 milyar TL değerinde olduğu açıklandı.

Bankanın kurucu ortaklarının İsmail Lepiev, Cemalettin Kitapçı, Köksal Akdeniz, Fadime Öztürk ve Canan Bulut olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Kurucu 2 İsim Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’ndan

İsmail Lepiev, Türkiye’de turizm sektöründe boy gösteren isimlerden olurken, diğer kurucu üyelerin tamamı bankacılık sektöründen gelme isimler oldu.

Cemalettin Kitapçı ve Köksal Akdeniz, ilk özel sermayeli kalkınma ve yatırım bankası olan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.’de Şube Müdürü olarak görev aldı.

Fadime Öztürk CFO Finansal Hizmetler A.Ş. direktörüyken, Canan Bulut da bankacılık sektöründe faaliyetlerde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.