Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Açıklandı: SASA Yatırımına Revizyon

Resmi Gazete'de bugün Cumhurbaşkanı Kararı ile toplam 48 milyar 433 milyon liralık yatırım öngören 4 proje için belge düzenlendiği açıklandı. Detaylar haberde;
Resmi Gazete’de Açıklandı: SASA Yatırımına Revizyon
HABER GİRİŞ

Sabit yatırım tutarı 1 milyar lira ve üzerindeki projeler için vergi istisnası, sigorta primi işveren hissesi desteği, enerji, faiz ve kâr payı gibi desteklerin sağlandığı Proje Bazlı Teşvik Sistemi’ne yatırımlar devam ediyor. Resmi Gazete’de bugün 4 proje için belge düzenlendiği açıklandı.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre SASA, Roketsan, Safir Tuz ve Zn Çinko firmalarının 48 milyar 433 milyon lira yatırım öngören 4 projesi için belge düzenlendi.

SASA Adana’nın PTA Polimer/cips yatırımı için 2020’de aldığı belgenin kapsamının genişletildiği açıklanarak, yatırım tutarının 11 milyar 271 milyon liradan 32 milyar 625 milyon liraya yükseltildiği vurgulandı.

Şirketin ürün portföyüne ise POY, FDY ve sentetik elyaf eklendiği kaydedildi. Şirketin yıllık 1.5 milyon ton PTA, 1 milyon 32 bin ton polimer/cips, 367 bin 500 ton POY-FDY ve 402 bin 500 ton sentetik elyaf üretimi gerçekleştireceğine dikkat çekildi.

Roketsan 390 Kişilik İstihdam Sağlayacak

Roketsan Kırıkkale’deki savunma sistemlerinin üretim kapasitesine yıllık 12 bin 575 adet eklemek için 11 milyar 878 milyon liralık yatırım yapacağı ve bu yatırımla 390 kişilik ilave istihdam sağlayacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

ZN Çinko Rafinerisi A.Ş Denizli’de çinko, kurşun, kobalt külçe üretim tesisi kurmak için 2 milyar 276 milyon 305 milyon liralık teşvik belgesi aldığı da Resmi Gazete’deki ilanla duyuruldu.

Söz konusu yatırım kapsamında yıllık 110 bin ton çinko külçesinin, 25 bin ton kurşun külçesinin ve 650 ton kobalt külçesinin üretiminin yapılacağı paylaşıldı.

Safir Tuz Maden Pazarlama Nakliyat İnşaat İhracat Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından ise Kırıkkale’de yapılacak saf kurutulmuş vakum tuzu üretimi için 1 milyar 652 milyon 699 bin liralık belge düzenlendiği belirtildi.

Diğer bir taraftan Resmi Gazete’de yayımlanan ayrı bir Cumhurbaşkanı Kararı ile toplam 30.3 hektar büyüklüğündeki alanın Safir Tuz Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edildiği kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Zonguldak’ta 176.53 hektarlık bir alan ise Eren Holding A.Ş. Özel Endüstri Bölgesi olarak ilan edildiği de açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın