Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

RES Yatırımlarını Artıracak Hibe Anlaşması Yapıldı

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'ye deniz üstü rüzgar enerjisi santrali saha geliştirme çalışmalarında kullanması için hibe sağlayacak. İşte detaylar;
RES Yatırımlarını Artıracak Hibe Anlaşması Yapıldı
HABER GİRİŞ

Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) Türkiye’ye deniz üstü rüzgar enerjisi santrali (RES) saha geliştirme çalışmalarında kullanılmak üzere 7,9 milyon euro hibe kaynak sağlayacağı bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak duyuruldu.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin milletlerarası anlaşmanın, seçilen sahalardaki riskleri ortadan kaldırarak ve kurumsal kapasiteleri güçlendireceği ileri sürüldü.

Anlaşmayla Türkiye’nin deniz üstü rüzgar enerjisi üretimine yönelik yatırım potansiyelinin geliştirilmesinin amaçlandığı vurgulandı.

Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı Vakıf Fonu idarecisi sıfatıyla IBRD’nin, Türkiye’ye RES saha geliştirme çalışmalarında kullanılmak üzere 7,9 milyon euro hibe kaynak sağlayacağı kaydedildi.

Söz konusu hibenin deniz üstü RES saha geliştirme çalışmaları kapsamında çevresel ve sosyal kısıt analizi, teknik, yasal, ekonomik analizler ve kapasite geliştirme gibi konularda kullanılacağının bilgisi verildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Yapılan anlaşmada, hibenin kapanış tarihinin 31 Mayıs 2025 olarak belirtildiğine işaret edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.