Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reklam Kurulu’nun Aldatıcı Reklamlara Bu Yıl Ceza Yağdırdı

Reklam Kurulu tarafından tüketiciyi aldatan reklamlara bu yıl içerisinde 94 milyon TL ceza kesildi. Detaylar geliyor…
Reklam Kurulu’nun Aldatıcı Reklamlara Bu Yıl Ceza Yağdırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlar ile haksız ticari uygulamaların incelendiğini belirterek, bu yıl uygulanan cezalara ilişkin açıklamada bulundu.

Reklam Kurulu Nisan ayı toplantısında görüşülen 161 dosyadan 139’unun mevzuata aykırı bulunan, söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile 28 milyon 884 bin 143 lira idari para cezası uyguladı.

Açıklamada, yılın ilk 3,5 ayında ise 639 dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulunduğuna belirtilerek, aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 554 dosya hakkında durdurma cezasının yanı sıra 94 milyon 139 bin 110 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildiği bilgisi verildi.

Reklam Kurulu tarafından yapılan açıklamada, çok sayıda üründe çeşitli oranlarda indirim yapılacağının ilan edildiği satış kampanyalarının, Türkiye’de de çokça tercih edilen bir pazarlama yöntemi olduğuna işaret edildi.

Çeşitli ürünlere uygun koşullarla ulaşabilmeye olanak sağlayan çevrim içi alışveriş kanallarının yaygınlaşmasıyla indirim kampanyalarının sıklaştığı, çeşitlendiği ve bununla çeşitli tüketici mağduriyetlerinin de arttığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Karara bağlanan dosyalarla birlikte yılın ilk dört ayında Reklam Kurulu tarafından 51 indirimli satış dosyası hakkında durdurma cezası ve 11 milyon 457 bin 805 lira idari para cezası uygulandığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın