Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reklam Kurulu’ndan Tüketiciyi Aldatanlara 51,9 Milyon TL’lik Ceza

Ticaret Bakanlığı'na bağlı Reklam Kurulu, yılın ilk 8 ayında tüketiciyi yanıltan reklamlara 51,9 milyon TL idari para cezası kesiti. Detaylar haberde...
Reklam Kurulu’ndan Tüketiciyi Aldatanlara 51,9 Milyon TL’lik Ceza
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulu’nun 336 sayılı toplantısının yapıldığını duyurdu. Toplantı çerçevesinde vatandaşı mağdur eden ticari fiillerin, yanıltıcı reklamların ve haksız rekabete sebebiyet veren uygulamaların incelendiği belirtildi. Böylelikle söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma ve idari para cezası verildiği kaydedildi.

Bakanlık, 8 Ağustos tarihinde yapılan toplantıda 139 dosyadan 117’si mevzuata aykırı bulunduğunu belirtti. Bu kapsamda reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ayrıca 8.051.345 TL’lik idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Bunun yanında 2 adet dosya içinde ayrıca erişim engeli tedbiri uygulandı.

Açıklamaya göre Reklam Kurulu yılın ilk 8 ayında bin 226 dosya hakkında durdurma cezası ve toplam 51.909.874 TL idari para cezası verdi. Ayrıca 36 adet dosya içinde erişim engeli cezası uygulandı.

Ticaret Bakanlığı, internet başta olmak üzere dijital ortamlarda tüketicilerin karar verme veya seçim yapma iradesini olumsuz etkileyen, satıcı veya sağlayıcı lehine değişikliklere yol açmayı hedefleyen, dürüstlük kurallarına aykırılık teşkil eden davranışların “haksız ticari uygulama” olarak kabul edildiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu kapsamda tüketicileri belirli tercihlere yönlendirmek için diğer seçeneklerin zorlaştırılması gibi uygulamalarda bulunan firmalar hakkında yaptırımlar uygulandığı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.