Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reklam Kurulu’ndan 12,2 Milyon TL’lik Ceza

Reklam Kurulu, ilk kez yapay zeka ile oluşturulan reklamların incelemeye alırken, mevzuata uymayanlara cezayı kesti. Detaylar haberde...
Reklam Kurulu’ndan 12,2 Milyon TL’lik Ceza
Yorum

Ticaret Bakanlığı, Reklam Kurulu’nun vatandaşları mağdur edici davranışlar, tüketici algısını manipüle edici fiiller ile birlikte gündemine ilk kez yapay zeka kullanılarak oluşturulan reklamları almış bulunduğunu açıkladı. Bu kapsamda idari para cezası kesildiğini belirtti.

Bakanlık açıklamasında Reklam Kurulu tarafından incelemesi yapılarak mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 120 dosyaya söz konusu reklam ve ticari uygulamalar hakkında durdurma cezasının yanında 12.231.507 TL idari para cezası uygulandığını belirtti.

ChatGPT isimli yapay zeka uygulaması tarafından oluşturulan, rakip ürün veya firmalara göre üstünlük algısı içeren ifadelere yer verilen ve nesnel araştırma sonuçlarına dayanmayan tanıtımlarla ilgili 3 dosya hakkında idari yaptırım uygulandığı aktarıldı.

Ticaret Bakanlığı, son dönemlerde özellikle sosyal medya mecralarından ticari reklamı yasak olan alkollü içecek tanıtımlarının yapıldığı gözlemlenmiş, Reklam Kurulu tarafından gerekli inceleme ve tespit çalışmalarının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu