Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekabet Kurumu’ndan Musk’a Kötü Haber: Para Cezası Ödeyecek

Twitter’ı satın aldıktan sonra Rekabet Kurumu’nun merceğine alınan Elon Musk için verilen karar belli oldu. Sosyal medya patronu, Türkiye'ye para ödeyecek.
Rekabet Kurumu’ndan Musk’a Kötü Haber: Para Cezası Ödeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk gününde Tesla haberiyle adından söz ettiren ünlü iş insanı Elon Musk, ülke gündeminde yerini almaya devam ediyor. Rekabet Kurumu, Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, inceleme sonucunda Musk için “Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirinin binde biri oranında olmak üzere idari para cezası uygulanması” kararı alındı.

Kararla birlikte, Musk’ın Türkiye’ye ödemesi gereken ceza tutarı, Musk’ın şirketlerinin Türkiye’de 2022 yılında elde ettiği toplam gelirin binde biri seviyesinde olacak şekilde belirlendi.

Yapılan incelemenin, sosyal medya platformunda etkin rekabeti çarpıcı şekilde engelleyecek bir durum yaratmaması nedeniyle işleme izin verilmesine karar verildiği duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Dosya konusu işlemin Rekabet Kurulu’nun izni olmaksızın gerçekleştirilmesi nedeniyle, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi uyarınca devralan konumundaki işlem tarafı olan Elon R. MUSK’a 2022 yılına ait Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirinin binde biri oranında olmak üzere idari para cezası uygulanmasına gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu