Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Mobilite Şirketi Martı’ya Soruşturma!

Rekabet Kurulu, Türkiye’nin öncü ulaşım şirketi olan Martı’ya soruşturma başlattığını duyurdu. Habere dair detaylar aşağıda;
Rekabet Kurumu’ndan Mobilite Şirketi Martı’ya Soruşturma!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurumu bugün yaptığı duyuru ile Türkiye’nin öncü ve tek ölçeklenmiş mobilite ulaşım şirketi Martı’ya rakiplerine dışlayıcı eylemleri gerekçesi ile soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu, 2018 yılında kurulan ve Türkiye’de mobil yazılım mağazalarında 1 numaralı mobilite uygulaması olan Martı İleri Teknoloji A.Ş.’nin ilgili ürün pazarında hakim durumda bulunduğu ve rakipleri üzerinde dışlayıcı eylemleri ile hakim durumunu kötüye kullanması nedeniyle inceleme başlattığını iletti.

Kurul, incelemesinde 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen ön araştırmanın Rekabet Kurulu’nca karara bağlandığını vurguladı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitlerin 21.07.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak Martı İleri Teknoloji A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-33/527-M sayı ile karar verdi.

Martı New York Borsası’na Gireceğini Duyurmuştu

Türkiye’nin 1 numaralı seyahat uygulaması Martı’nın Ağustos ayında Galata Acquisition Corp ile birleşme yolunda halka açıldığı açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre ABD merkezli Galata Acquisition Corp ile Martı birleşerek Marti Technologies Inc adında ortak bir şirket kurulacağı söylenmişti. Kurulacak şirketin 532 milyon dolar birleşik değere sahip olacağı söylenirken kapanış sonrası için 280 milyon dolarlık net nakit gelir tahmin edilmişti.

Birleşik şirkete Martı’nin Kurucusu ve CEO’su Alper Öktem’in liderlik edeceği ve Martı’nın adi hisselerinin New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “MRT” koduyla işlem göreceği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.