Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekabet Kurumu’ndan Mobil Ekosistemlere İnceleme

Rekabet Kurumu, mobil ekosistemlere yönelik sektör incelemesi başlattı. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu’ndan Mobil Ekosistemlere İnceleme
Son Güncelleme: 
Yorum

Rekabet Kurumu, dijital ekonominin önemli bir bileşenini oluşturan mobil ekosistemlere yönelik sektör incelemesi başlattı. Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda mobil cihazların insan yaşamında temel bir rol oynadığı belirtildi. Bundan dolayı mobil akıllı cihazların ana unsur olarak yer aldığı mobil ekosistemdeki işleyiş ve tüketici refahı üzerinde doğrudan etkilere sahip olduğu bildirildi.

Mobil ekosistemi oluşturan işletim sistemleri, uygulamalar, uygulama mağazaları vb. her bir bileşenin birbiriyle yakın ilişkili olmasının rekabetçi endişeler doğurabileceği ifade edildi. Sektörün birçok alt pazarında eş zamanlı faaliyet gösterilebilmesinin endişe yarattığı aktarıldı. Bu işleyişin ürünler/hizmetler açısından dışlayıcı etkilerle karşılaşma, tüketici tercihlerinin sınırlanması ve inovasyon rekabetinin olumsuz etkilenmesi gibi riskleri ortaya çıkardığı ifade edildi.

Bu nedenlerden dolayı mobil ekosistemlerin yol açtığı (muhtemel) rekabetçi ve rekabet karşıtı etkilerin anlaşılması ve rekabetçi bir piyasa ortamının oluşması adına incelemenin başlatıldığı vurgulandı.

Söz konusu incelemede hizmet sağlayıcıların yanı sıra nihai tüketicilerin ve cihaz üreticilerinin bilgilerine başvurulması hedeflendiği aktarıldı. Etkin ve rekabetçi bir işleyişi teminen rekabet hukuku ve düzenleme alanlarında atılması gereken adımların belirlenmesi amaçlandığı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu