Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu’ndan Mobil Ekosistemlere İnceleme

Rekabet Kurumu, mobil ekosistemlere yönelik sektör incelemesi başlattı. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu’ndan Mobil Ekosistemlere İnceleme
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurumu, dijital ekonominin önemli bir bileşenini oluşturan mobil ekosistemlere yönelik sektör incelemesi başlattı. Kurumun internet sitesinde yer alan duyuruda mobil cihazların insan yaşamında temel bir rol oynadığı belirtildi. Bundan dolayı mobil akıllı cihazların ana unsur olarak yer aldığı mobil ekosistemdeki işleyiş ve tüketici refahı üzerinde doğrudan etkilere sahip olduğu bildirildi.

Mobil ekosistemi oluşturan işletim sistemleri, uygulamalar, uygulama mağazaları vb. her bir bileşenin birbiriyle yakın ilişkili olmasının rekabetçi endişeler doğurabileceği ifade edildi. Sektörün birçok alt pazarında eş zamanlı faaliyet gösterilebilmesinin endişe yarattığı aktarıldı. Bu işleyişin ürünler/hizmetler açısından dışlayıcı etkilerle karşılaşma, tüketici tercihlerinin sınırlanması ve inovasyon rekabetinin olumsuz etkilenmesi gibi riskleri ortaya çıkardığı ifade edildi.

Bu nedenlerden dolayı mobil ekosistemlerin yol açtığı (muhtemel) rekabetçi ve rekabet karşıtı etkilerin anlaşılması ve rekabetçi bir piyasa ortamının oluşması adına incelemenin başlatıldığı vurgulandı.

Söz konusu incelemede hizmet sağlayıcıların yanı sıra nihai tüketicilerin ve cihaz üreticilerinin bilgilerine başvurulması hedeflendiği aktarıldı. Etkin ve rekabetçi bir işleyişi teminen rekabet hukuku ve düzenleme alanlarında atılması gereken adımların belirlenmesi amaçlandığı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın