Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekabet Kurumu’ndan Dört Büyük Gıda Şirketine Soruşturma

Rekabet Kurumu bugün Danone, Eti, Nestle ve Horizon Gıda'ya soruşturma başlattığını duyurdu. Açılan soruşturmaların gerekçeleri haberin içerisinde;
Rekabet Kurumu’ndan Dört Büyük Gıda Şirketine Soruşturma
Yorum

Rekabet Kurumu bugün gıda devlerine soruşturma açılmasına yönelik soruşturmanın sonuçlandığını açıkladı. Kurumdan yapılan açıklamaya göre Danone Tikveşli Gıda ve İçecek San. ve Tic. AŞ, Eti Gıda San. ve Tic. AŞ, Horizon Hızlı Tüketim AŞ ve Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.

Horizon Hızlı Tüketim A.Ş 2012 yılında kurulan şirket Ülker markalı gıda ve içecek ürünlerini satış noktalarına ulaştıran kanal satış şirketi. Kurum, 4 büyük gıda şirketi için yürüttüğü soruşturmayı şu şekilde bildirdi;

“Danone Tikveşli Gıda ve İçecek San. ve Tic. AŞ, Eti Gıda San. ve Tic. AŞ, Horizon Hızlı Tüketim AŞ ve Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ’nin rekabete duyarlı bilgi değişimi yoluyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı”

Rekabet Kurumu tarafından yapılan ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve tespitlerin 15.12.2022 tarihli toplantısında müzakere edildiği kaydedildi.

Yaptığı açıklamada, Rekabet Kurulu’nun elde ettiği bulguları ciddi ve yeterli bulduğu vurgulandı. Tüm bulgularla birlikte kurum, Danone Tikveşli, Eti, Horizon ve Nestle hakkında soruşturma açılmasına, 22-55/849-M sayı ile karar verdiğini açıkladı.

Nestle’ye Bir Soruşturma Daha Başlatıldı

Kurum tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ’ye bir soruşturma daha başlattı. Şirketin, distribütörlerinin yeniden satış fiyatını belirlemek ve distribütörlerine bölge ve müşteri kısıtı getirmek suretiyle kurulun 4054 sayılı kanununun 4. maddesinin ihlalini tespit etti.

Böylece Rekabet Kurumu, Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 22-55/850-M sayı ile karar verdiğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu