Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu Kinder’in Üreticisi Ferrero’ya Soruşturma Açtı

Rekabet Kurulu, dünyanın en büyük ikinci çikolata üreticisi Ferrero'ya fındık pazarındaki haksız eylemleri gerekçesiyle soruşturma başlattı. İşte detaylar;
Rekabet Kurumu Kinder’in Üreticisi Ferrero’ya Soruşturma Açtı
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurumu bugün Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’unu ihlal etmesi gerekçesiyle Ferrero International S.A. şirketine karşı yürütülen ön araştırmanın karara bağlandığını duyurdu. Kararın, araştırmalar kapsamında soruşturma başlatılmasına yönelik olduğu kurulun resmi internet sitesinden bildirildi.

Kurul, fındık ihtiyacının yüzde 90’ını Türkiye’den karşılayan dünyanın en büyük ikinci çikolata üreticisi Ferrero International şirketinin fındık pazarındaki eylemlerini inceleyerek araştırmasını neticelendirdi.

Şirket ve iştiraklerinin fındık pazarındaki üretiminden itibaren alım, kırım ve ihracat aşamasına kadar tüm seviyelerdeki eylemleriyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlali iddiasının Rekabet Kurulunca karara bağlandığını açıkladı.

Toplanan Tespitler 3 Kasım’da Müzakere Edildi

Bahsi edilen şirketin markaları arasında Kinder, Ferrero Rocher ve Nutella ürünlerinin yer aldığı biliniyor. Dünya çapında adını duyuran çikolata ürünleri şirketi Ferrero Grubu; 38 ticaret şirketi, 18 fabrikayı ve yaklaşık 40 bin çalışanı kapsıyor.

Şirkete yönelik Rekabet Kurumu tarafından yürütülen ön araştırmaların sonucunda edinilen bilgi, belge ve yapılan tespitlerin 3 Kasım 2022 tarihli toplantıda müzakere edildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Rekabet Kurulu’nun yürütülen ön araştırmalardaki bulguları ciddi ve yeterli bulduğu ve Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Ticaret AŞ hakkında soruşturma açılmasına 22-50/734-M sayı ile karar verdiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.