Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu Gıda Şirketlerine Milyonluk Cezayı Kesti

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada bir gıda şirketine ceza kesilmezken, üç şirkete milyonluk ceza kesildiği belirtildi. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu Gıda Şirketlerine Milyonluk Cezayı Kesti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurumu, Danone Tikveşli Gıda ve İçecek San. ve Tic. AŞ ve Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığını duyurdu.

Kurum, Danone Tikveşli Gıda ve İçecek San. ve Tic. AŞ’nin 4054 sayılı Kanun’unu ihlal edildiğine yönelik bulguya ulaşılamadığını bildirdi.

Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ’nin ise söz konusu kanunu ihlal ettiği ve idari para cezası verilmesine karar verildiği belirtildi.

Ayrıca Eti Gıda San. ve Tic. AŞ ile Horizon Hızlı Tüketim Ürünleri Üretim Pazarlama Satış ve Ticaret AŞ hakkında aynı dosyada soruşturma açıldığı ve soruşturmanın uzlaşma ile sonlandırıldığı kaydedildi. Faaliyet gösterdikleri piyasayı şeffaflaştırmaya yönelik rekabeti kısıtlayıcı nitelikte eylemlerde bulunmaları nedeniyle idari para cezası kesildiği belirtildi.

Bu bağlamda şirketlere verilen para cezası şu şekilde açıklandı:

GCM Yatırım Banner
  • Eti Gıda San. ve Tic. AŞ: 36.096.652,89 TL
  • Horizon Hızlı Tüketim Ürünleri Üretim Pazarlama Satış ve Ticaret AŞ: 55.140.344,30 TL
  • Nestle Türkiye Gıda Sanayi AŞ: 260.183.629,08 TL
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.