Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu Duyurdu: Türkiye’den Meta’ya Rekor Ceza

Rekabet Kurumu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, sosyal medya devi Meta’ya rekor oranda para cezası verildi.
Rekabet Kurumu Duyurdu: Türkiye’den Meta’ya Rekor Ceza
HABER GİRİŞ

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta’ya Rekabet Kurumu’ndan idari para cezası kesildi. Yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medya devine 346 milyon 717 bin lira idari yaptırım uygulandı. Soruşturma MetaPlatforms Ireland Limited , WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında yürütüldü.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada Meta’nın kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri, tüketici iletişim hizmetleri ve çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında hâkim durumda olduğunun altı çizildi.

Soruşturma sonucunda Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın topladığı verileri, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak amacıyla kullandığına karar verildi.

Rekabet Kurumu karar açıklamasında, 2021 maddi yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin üzerinden takdiren, Meta Platforms, Inc, Meta Platforms Ireland Limited, WhatsApp LLC’ye müteselsilen 346 milyon 717 bin 193,40 TL idari para cezası verilmesine oy birliğiyle karar verildi.” ifadelerine yer verildi.

Meta daha önce dünyanın farklı yerlerinde rekabet soruşturmaları ile karşı karşıya kalmıştı. Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı önceki yıllarda satın alması bazı çevreler tarafından rekabete aykırı olarak değerlendirilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın