Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu Digitürk Hakkındaki Soruşturmasını Sonlandırdı

Rekabet Kurumu bugün yaptığı açıklamayla Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ'nin sunduğu taahhüdün yeterli olduğu bildirildi. İşte detaylar;
Rekabet Kurumu Digitürk Hakkındaki Soruşturmasını Sonlandırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurulu tarafından bugün Digitürk’ün Bein Sports kanalı olarak bilinen Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’ye hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Soruşturmanın Rekabet Kurulu’nun 29 Eylül 2022 tarihli 22-44/652-M sayılı kararı uyarınca 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasıyla başlatıldığı anımsatıldı.

Digitürk’ün sahip olduğu Türkiye Süper Lig ve 1. Lig futbol müsabakaları yayın hakları kapsamında haber amaçlı görüntüler ve geniş özet görüntüleri başta olmak üzere alt yayın haklarını diğer yayın kuruluşlarına ayrımcı bir şekilde sunduğu iddia edildi.

Soruşturma süreci devam ederken Digitürk tarafından dosya içeriğindeki rekabetçi endişelere yönelik olarak taahhüt sürecinin başlatılmasına ilişkin başvuruda bulunulması üzerine gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda şirket tarafından Rekabet Kurumu’na bir taahhüt paketi sunulduğu bildirildi.

Tekel Konumunda ve Pazara Hakim

Taahhüt süreci sonucunda 14 Eylül 2023 tarihinde Rekabet Kurulu tarafından dosyanın müzakeresi sonucunda Digitürk’ün Türkiye Süper Lig müsabakalarının özet satışında tekel konumunda ve dolayısıyla hakim durumda olduğuna işaret edildi.

Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ’nin uyguladığı ayrımcı özet satış politikasının, açık televizyon (TV) kanalları arasındaki rekabet bakımından 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendi kapsamında değerlendirileceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Digitürk’ün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edebileceği yönündeki davranışı bakımından sunduğu revize taahhüt ile rekabet sorunlarını giderebilecek nitelikte olduğu söylenerek kabul edildiği aktarıldı.

11 Eylül 2023 tarihli 42309 sayılı Rekabet Kurumu kayıtlarına intikal eden Nihai taahhüt metninin Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ açısından bağlayıcı hâle getirilmesine karar verildiği vurgulandı.

Söz konusu kapsamda Rekabet Kurulu 29 Eylül 2022 tarih ve 22-44/652-M sayılı kararı uyarınca Digitürk hakkında yürütülen soruşturmanın sonlandırıldığı açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.