Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu Deprem Fırsatçılarını Mercek Altına Aldı

Deprem fırsatçılarına yönelik harekete geçen Rekabet Kurumu, fahiş fiyat artışında bulunanlara karşı ön araştırmayı başlattı. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu Deprem Fırsatçılarını Mercek Altına Aldı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de 6 Şubat’ta Maraş merkezli gerçekleşen deprem sorasında, fahiş kira ve ev fiyatları için Rekabet Kurumu harekete geçti. Buna göre Ankara’da faaliyet gösteren emlakçıların ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespit etmek için ön araştırma açılacak.

Deprem sonrasında birçok ile göç gerçekleşirken bunlarda biri de Ankara oldu. Ankara’da kira fiyatları yüzde 65 zamlandı. Bu deprem fırsatçılarına yönelik harekete geçen Rekabet Kurumu ise olası bir kartelleşmeye karşı gereken denetim ve yaptırım mekanizmalarını işleme aldı.

“En Ağır Yaptırımlar Uygulanacak”

Kurum tarafından elde edilen bulgular ile kapsama diğer illerinde dahil edilebileceği aktarıldı.

Konuya dair değerlendirmede bulunan Rekabet Kurumu yetkilileri, depremden sonra ev satış ve kiralama bedellerinde yüksek artış görüldüğü vatandaşların bu konuda mağdur edildiğini belirtti.

Rekabet Kurumu’nun kartelleşmeyi engellemeye yönelik olarak yapılan incelemeler ile gayrimenkul piyasası üzerinde derinleştirmeye önümüzdeki dönemde de devam edeceği bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Piyasa koşulları dışında gerçekleşen bu fiyat oluşumlarını gerçekleştirenlerin en ağır yaptırımlar ile karşı karşıya kalacağı ifade edildi.

Fiyat artışı gerçekleştirenlere yönelik bir açıklamada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan gelmişti. Bakan, Cumhuriyet Başsavcılarının gerekeni yaptığını aktarmıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.