Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Depremden Sonra Ankara’da Kiralar Yüzde 65 Zamlandı

Deprem sonrası yoğun göç alan illerden biri olan Ankara'da, kira fiyatları yüzde 60'dan fazla zamlandı. Detaylara haberde..
Depremden Sonra Ankara’da Kiralar Yüzde 65 Zamlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli deprem 11 ilde yıkıma neden oldu. Hal böyle olunca deprem bölgesinde de başka illere göçler başladı. Depremin fırsatçıları da ortaya çıkınca kira fiyatlarına fahiş zamlar yapıldı.

Yoğun bir şekilde göç alan illerden biri olan Ankara’da ise kira fiyatları yüzde 65 zamlandı. Konuya ilgili Sputik’e konuşan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Akçam, söz konusu illerden Ankara’ya, 228 bin vatandaşın geldiğini söyledi.

“Fahiş Fiyat Artışı Yapanlar Ciddi Ceza Almalı”

Kiralık noktasında sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Akçam, fakat depremzedelere bu konuda yardımcı olmak için çalıştıklarını kaydetti. Kira artışları hakkında konuşan Akçam, fahiş fiyatın içerisine giren fırsatçı konut sahipleri olduğunu bildirdi. Bu fahiş fiyatın içerisine giren kişilerin ciddi bir ceza alması gerektiğini kaydetti.

Basında, bu kira artışlarında emlak danışmanlarının da içinde olduğu yansıtıldığını belirterek, hiçbir zaman emlak danışmanları olarak bunun içinde olmadıklarını vurguladı.

Bu durumu suiistimal edenlere kendi aralarında bir ceza işlemi uyguladıklarını aktardı.

“İlan Portalları Kontrol Edilmeli”

Akçam, kira artışı konusunda bakanlıklara önerilerde bulunduklarını kaydetti. Lokasyon bazlı fiyat tespiti uygulaması yapılması gerektiğini bildirdi.

İlan portallarının ise Ticaret Bakanlığı tarafından kontrol edilmesi gerektiğine vurgu yaptı. İlk etapta 5 bin lira olarak verilen kira ilanının 10 dakika sonra 10 bin liraya çıkarılabildiğini kaydetti. Bu durumun bakanlık tarafından engellenmesi gerektiğini söyledi.

Deprem sonrasında geçekleşen bu fahiş kira artışları yapanlara yönelik Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise konuya dair yeni yasal düzenleme çalışmalarının başlatılacağını bu kişilere 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verileceğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu