Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rekabet Kurumu Arçelik’in Gayri Safi Gelirini Hedef Aldı

Rekabet Kurumu tarafından Arçelik hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı gerçekleştirildi. Detaylar haberin içerisinde;
Rekabet Kurumu Arçelik’in Gayri Safi Gelirini Hedef Aldı
HABER GİRİŞ

Rekabet Kurulu tarafından Arçelik Pazarlama AŞ hakkında yürütülen soruşturmanın sözlü savunma toplantısı yapıldığı açıklandı. Toplantıda Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Arçelik’in yeniden satış fiyatı belirleyerek Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu’nu ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturma açıldığını anımsattı.

Yapılan incelemeler ardından elde edilen bulguların ilgili mevzuat kapsamında değerlendirildiğini bildiren soruşturma heyeti temsilcisi, şirket tarafından yeniden satış fiyatının tespiti suretiyle ilgili kanunun ihlal edildiğini paylaştı.

Temsilci, söz konusu çerçevede Arçelik Pazarlama hakkında idari para cezası uygulanması gerektiği kanaatine ulaşıldığını açıkladı.

Arçelik’in Eylemleri Değerlendirildi

Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar İle Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde eylemin değerlendirildiği söylendi.

Habere konu olan eylemlerin Ceza Yönetmeliği’nin 3. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi uyarınca diğer ihlal teşkil ettiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Rekabet Kurumu açıklamasında, Ceza Yönetmeliği’nin 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi çerçevesinde temel para cezası oranının Arçelik’in gayri safi gelirinin yüzde 0,5’i ile yüzde 3’ü arasında belirlenebileceğine işaret etti.

İhlal süresinin bir yıldan kısa olması sebebiyle Ceza Yönetmeliği’nin 5. maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca artırım yapılmasına yer olmadığı bildirildi.

Ayrıca Ceza Yönetmeliği’nin 6. ve 7. maddeleri uyarınca temel para cezasına uygulanacak herhangi bir ağırlaştırıcı veya hafifletici unsur bulunmadığına ilişkin sonuç ve kanaate ulaşıldığı vurgulandı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, daha sonra söz alan şirket temsilcilerinin kanuna aykırı herhangi bir faaliyetlerinin olmadığını ve somut olayda herhangi bir ihlal bulunmadığını savunduğunu bildirdi. Arçelik temsilcilerinin delillerini Rekabet Kurulu’na sunduğu eklendi.

Soruşturmaya ilişkin nihai kararını Rekabet Kurumu’nun 15 gün içinde açıklayacağının bilgisi verilirken, kararın daha erken alınması durumunda Kurum’un internet sitesinden duyuracağı belirtildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.