Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekabet Kurumu Açıkladı! Obilet Hakkında Karar Verildi!

Rekabet Kurumu, Obilet Bilişim Sistemleri A.Ş hakkında yürütülen soruşturmanın sonlandırıldığını açıkladı. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu Açıkladı! Obilet Hakkında Karar Verildi!
Yorum

Rekabet Kurumu, Obilet Bilişim Sistemleri A.Ş hakkında yürütülen soruşturmanın alınan taahhüt üzerine sonlandırıldığını duyurdu.

Kurum, Obilet’in bilet satışı komisyon oranlarını aşırı olarak belirlemek ve biletleme yazılımı hizmeti, otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı ve sefer verilerinin platformlara dağıtımı pazarlarında rakiplerini dışlamak nedeniyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldığını hatırlattı.

Soruşturma süreci devam ederken şirketin dosya içeriğindeki rekabetçi endişelere yönelik olarak taahhüt sürecinin başlatılmasına ilişkin başvuruda bulunduğu kaydedildi.

“Soruşturma Sonlandırıldı”

Kurum, şirkete sunulan taahhüt paketi hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Bu kapsamda gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda Obilet Bilişim Sistemleri AŞ’nin otobüs taşımacılığı için biletleme yazılım hizmetinin, otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı hizmetine bağlanmasına yol açabilecek uygulamaları ile Obilet Bilişim Sistemleri AŞ ve rakip platformlar arasındaki sözleşmelerde yer alan çevrimiçi reklam yasakları ve iletişim yasağı bakımından ortaya çıkan rekabetçi endişeleri gidermeye yönelik olarak bir taahhüt paketi sunulmuştur.”

Böylece şirketin taahhüt metni kapsamında sunduğu nihai taahhütlerin, dosya kapsamında tespit edilen rekabet sorunlarını giderebilecek nitelikte olması nedeniyle kabul edilmesi ve bundan dolayı Obilet Bilişim Sistemleri AŞ hakkında yürütülmekte olan soruşturmanın sonlandırılmasına karar verildiği bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu