Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Sektörün Güven Endeksi Eylül’de 2,2 Puan Düştü

Merkez Bankası’nın aylık iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) raporu yayımlandı. Raporun detayları haberde;
Reel Sektörün Güven Endeksi Eylül’de 2,2 Puan Düştü
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün Eylül’deki RKGE verilerini paylaştı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren bin 744 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçları, RKGE’nin bir önceki aya göre 2,2 puan azalarak 99,9’a düştüğü görüldü.

Ağustos ayı istatistiklerinde ise RKGE Temmuz ayına göre 1,6 puan azalarak 102,1 seviyesinde gerçekleşmişti. RKGE-MA Ağustos’ta bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 101,4 seviyesine düşmüştü.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Eylül ayında Ağustos’a göre 1,2 puan azalarak 100,2 seviyesine geriledi.

Üretimde Artış Bildirenler Azaldı

Merkez Bankası’nın raporuna göre son üç aylık değerlendirmede üretim hacminde artış bildirenlerin lehine olan seyrin tersine döndüğü aktarılırken, üretimde azalış bildirenlerin yükseldiği kaydedildi.

İç piyasadaki sipariş miktarında azalma bildirenlerin lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı söylendi. İhracattaki sipariş miktarında ise azalış bildirenlerin lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası gelecek üç aya yönelik değerlendirmede üretim hacminin iç piyasa siparişi ve ihracat siparişi miktarındaki artış bekleyenlerin lehine olan seyrin geçtiğimiz aya göre zayıfladığı görüldü.

TCMB Son Üç Aylık Piyasalardaki Sipariş Durumu
KAYNAK: TCMB

Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre güçlendiği bildirilirken, gelecek üç aydaki istihdamın artması yönündeki beklentilerin ise zayıfladığı söylendi.

Dönem Sonu İtibarıyla Yıllık ÜFE Beklentisi 90,8

Yayımlanan raporda, ortalama birim maliyetlerinde gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenlerin ve son üç ayda artış olduğunu bildirenlerin lehine olan seyrin güçlendiği yer aldı. Gelecek üç ay içindeki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentiler güçlendi.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi Ağustos ayına göre 3,1 puan artarak yüzde 90,8 seviyesine çıktı.

Ankete katılanların, içinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat sorulduğunda bir önceki aya göre kıyasla değişimler gözlemlendi.

Katılımcılardan daha iyimser olduğunu iletenlerin oranının yüzde 6,9‘a, aynı kaldığını belirtenlerin oranının yüzde 70,7’ye çıktığı söylenirken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranının ise yüzde 22,4‘e gerilediği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.