Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesim Güven Endeksi Şubat’ta 0,7 Puan Arttı

TCMB, Şubat 2023 dönemine ilişkin reel kesim güven endeksi verilerini paylaştı. Detaylar haberde...
Reel Kesim Güven Endeksi Şubat’ta 0,7 Puan Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Şubat ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) verilerini paylaştı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1678 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Buna göre söz konusu dönemde mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak 102,4 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmamış (RKGE) Ocak ayına göre 0,7 puan artarak  102,4 seviyesinde yer aldı.

Ocak 2023 raporunda ise (RKGE) bir önceki aya göre 3,9 puan artarak 101,7, (RKGE-MA) bir önceki aya göre 1,8 puan artarak 103,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Sanayi Dalında Kötümser Beklentilerin Oranı Yükseldi

Anket verilerine göre gelecek üç aydaki üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarına yönelik değerlendirmelerde artış beklentilerinde güçlenme görüldü. Bunun aksine ihracat sipariş miktarında artış beklentilerinin zayıfladığı kaydedildi.

Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcaması ile gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentiler güçlendi. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında azalış beklentileri güçlendi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek üç ayda ortalama birim maliyetlerinde artış bekleyenler ile son üç ayda artış olduğunu bildirenlerin seyrinde zayıflama görüldü.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi Ocak ayına göre 2,4 puan azaldı. Yüzde 74,8 seviyesinde gerçekleşti.

Sanayi dalında genel gidişat konusunda iyimser beklentilerin oranı yüzde 5,9’a geriledi. Kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 18,6‘ya çıktı. Aynı kaldığını belirtenlerin oranı ise yüzde 75,5 olarak kayıtlara geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.