Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Yayımlandı! Türk Piyasalarına Yönelik Olumlu Görüş Geldi

Yapı Kredi Yatırım tarafından yayımlanan raporda Türk piyasalarına yönelik olumlu görüş sürdürüldü. Detaylar haberde...
Rapor Yayımlandı! Türk Piyasalarına Yönelik Olumlu Görüş Geldi
HABER GİRİŞ

Yapı Kredi Yatırım Makro Düşünceler Haziran 2024 raporunu yayımladı. Hem yurt içi hem de yurt dışı piyasalara yönelik değerlendirmeyi duyurdu.

Yapı Kredi Yatırım’ın raporunda S&P500 teknoloji sektörünün 20 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 8 ve 200 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 27 üzerinde olduğu not edildi.

Piyasa tarihçesine bakıldığında bir sonraki ayda zorluk yaşama eğiliminin görüldüğü bildirildi. Bir sonraki aylarda kayıpların kazançlara nazaran ciddi ağır bastığı aktarıldı.

Bunun yanında ABD 10 yıllık hazine tahvil getirileri bu hafta Mart ayından bu yana en düşük seviyesinde işlem gördüğü aktarıldı. Ayrıca piyasanın fiyatlaması açısından FED’den iki faiz indiriminin fiyatlamaya başladığı not edildi.

Söz konusu raporda Türkiye’ye yönelik yapılan değerlendirmede şu ifadeler kullanıldı:

GCM Yatırım Banner

“Türkiye’de ana makro konu, enflasyon ve cari açık üzerinde geniş kapsamlı sonuçları olan iç tüketimin hızı olmaya devam ediyor.”

Türk Piyasalarına Yönelik Olumlu Görüş Sürdürülüyor

Türkiye’de merkezi yönetim bütçesinin Mayıs ayında, beş ayın ardından ilk kez fazla verdiği aktarıldı. Bütçe fazlasının geçen yılın Mayıs ayındaki 118,9 milyar TL seviyesinin ardından bu yıl 219,4 milyar TL olduğu not edildi. Faiz dışı fazlanın ise aynı dönemde 221,6 milyar TL’den 330,1 milyar TL’ye yükseldiği aktarıldı.

12 aylık toplam bütçe açığının Nisan ayındaki 1.683,8 milyar TL’lik seviyesinden Mayıs’ta 1.583,3 milyar TL’ye gerilediği not edildi. Merkez Bankası’nın iç talebin soğumasına odaklandığı bu ortamda hem tüketici güven endeksinin hem de güven endekslerinin istenilen yönde işaretler olduğu aktarıldı.

Türkiye sermaye piyasalarına ilişkin olumlu ancak seçici görüşün sürdürüldüğü bildirildi. Yapı Kredi raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Türk hisseleri ise 2024 yılı başından bu yana dolar bazında getirisiyle dünyada birinci sırada yer alırken, ikinci sırada yer alan Tayvan’ın yaklaşık iki katı getiri elde etti.”

Söz konusu raporda yatırım araçlarından biri olan altına yönelik değerlendirme yapıldı. Altının kısa vadede düzeltme riski ile karşı karşıya olduğu ve favori varlık olmaya devam ettiği aktarıldı.

Model Portföy Yapı Kredi
Kaynak: Yapı Kredi

Yapı Kredi’nin model portföyünde TSKB, BIMAS, THYAO, SOKM, AGHOL, AKGRT, AKSEN, MAVI, TTKOM ve VAKBN hissesi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.