Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Geldi! Üretici Enflasyonu 6’ncı Ayda Artış Seyrini Sürdürdü

TÜİK, yurt içi piyasalarda merakla beklenen verileri açıklandı. Yurt içi üretici fiyat endeksinde artış seyri devam etti. Detaylar haberde...
Rapor Geldi! Üretici Enflasyonu 6’ncı Ayda Artış Seyrini Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni haftanın üçüncü gününde yurt içi piyasalarda merakla beklenen iki veri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tüketici fiyat endeksi (TÜFE) raporunu yayımlarken, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) raporunu da paylaştı. 4 aydır yükseliş seyrinde olan üretici fiyat endeksi, yılın 6’ncı ayında da bu seyrini sürdürdü.

Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 57,68, aylık bazda yüzde 1,96 artan Yİ-ÜFE, Haziran ayında yıllık bazda yüzde 50,09, aylık bazda yüzde 1,38 arttı. TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Yİ-ÜFE Aralık ayına göre yüzde 19,49, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 47,97 arttı.

Yİ-ÜFE TÜİK
Kaynak: TÜİK

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre Yİ-ÜFE Aralık ayına göre yüzde 19,49, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 47,97 arttı.

Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 72,33’lük, imalatta yüzde 52,80’lik, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 10,78’lik, su temininde yüzde 78,43’lük artış gerçekleşti.

Sanayinin dört sektörünün aylık değişimleri incelendiğinde madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 2,67’lik imalatta yüzde 1,18’lik, elektrik gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 2,72’lik, su temininde yüzde 4,20’lik artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri incelendiğinde ara mallarında yüzde 0,71’lik, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 1,57’lik, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 1,95’lik, enerjide yüzde 2,22’lik ve sermaye mallarında yüzde 1,53’lük artış saptandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.