Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Geldi: Küresel İşsizlik 2024’te Artacak!

Uluslararası Çalışma Örgütü, 2024 yılında işsizlik oranının yükseleceğini belirtti. Ayrıca kayıt dışı çalışma oranlarının da artacağı düşünülüyor. İşte detaylar;
Rapor Geldi: Küresel İşsizlik 2024’te Artacak!
HABER GİRİŞ

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 10 Ocak tarihinde paylaştığı “Dünyada İstihdam ve Sosyal Görünüm: Eğilimler 2024” isimli raporunda 2024 yılında işsizlik oranının artacağını duyurdu. Raporda iş arayan kişilerin sayısının pandemi öncesi seviyelerin altına indiği belirtildi.

2023’te küresel işsizlik oranının yüzde 5,1, 2022’de ise yüzde 5,3 olarak kaydedildiği hatırlatıldı. ILO, küresel iş açığı ve işgücü piyasasına katılım oranlarında geçen yıl artış görüldüğüne dikkat çekti.

Bu yıl iş arayan kişi sayısının 2 milyon artmasının beklendiği paylaşıldı ve küresel işsizlik oranının yüzde 5,2 seviyesine çıkacağı aktarıldı.

Raporda çalışan yoksulluğunun devam etmesinin öngörüldüğü, günde 2,5 dolardan az kazanan aşırı yoksulluk içinde yaşayan çalışan sayısının 2023’te 1 milyon arttığı kaydedildi. Günde 3,65 dolar kazanan orta yoksulların sayısının ise 8,4 milyon yükseliş gösterdiği belirtildi. 2024’te kayıt dışı çalışma oranlarının sabit kalacağı ve küresel işgücünün ortalama yüzde 58’ini oluşturacağı paylaşıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, 10 Ocak tarihinde Kasım 2023 dönemini kapsayan iş gücü istatistiklerini paylaştı. İşsizlik oranının Kasım’da yüzde 0,4 puan artarak yüzde 9’a çıktığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.