Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rapor Açıklandı! Türkiye’ye Gelen Doğrudan Yatırımlar 10,6 Milyar Dolar Oldu

YASED'in verilerine göre geçen yıl Türkiye'ye gelen Uluslararası Doğrudan Yatırımlar azalırken, yatırım sermayesi girişinde Orta Doğu ülkeleri dikkat çekti. Detaylar haberde...
Rapor Açıklandı! Türkiye’ye Gelen Doğrudan Yatırımlar 10,6 Milyar Dolar Oldu
HABER GİRİŞ

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), bugün Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar (UDY) Ödemeler Dengesi İstatistikleri Aralık 2023 raporunu yayımladı. 2023 yılında Türkiye’ye gelen Uluslararası Doğrudan Yatırımlar (UDY) 2022’ye göre yüzde 22 düştü. Rakam 10,6 milyar dolara geriledi. Bu düşüşün nedeni yatırım tasfiyelerinin 374 milyon dolar değerinde aşağı yönde etkilemesinden kaynaklandı.

YASED verilerine göre 2023’ün son ayında 1 milyar dolarlık bir UDY girişi gerçekleşti. 2023’te ülkeye giren UDY, cari açığın yüzde 24’üne karşılık geldi.

2002 yılından itibaren Türkiye’ye gerçekleşen UDY girişleri, 263 milyar doları geçmiş oldu.

YASED YILLIK VERİ
Kaynak: YASED

Yatırım Sermayesi Girişi 5,6 Milyar Dolar Oldu

Geçen yıl ülkeye yatırım sermayesi girişleriyle 5,6 milyar dolar, yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 3,6 milyar dolar, borçlanma araçları vasıtasıyla 1,9 milyar dolar değerinde UDY girişi gerçekleşti.

2023 yılında gerçekleşen yatırım sermayesi girişi 2004’ten bu yana kaydedilen en düşük seviye olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Verilere göre gayrimenkul satışları geçen yıl 2022’ye göre yüzde 43 düştü.

5,6 milyar dolarlık büyüklüğe sahip yatırım sermayesi girişi sektörel bazda incelendiğinde yüzde 18’lik pay ile (984 milyon dolar) toptan ve perakende ticaret sektörü öne çıktı.

Finans ve sigorta alanında gelen yatırımlar yüzde 11’lik bir pay aldı. Spesifik olarak 300 milyon dolarlık kısmının bankacılık yatırımı olduğu not edildi.

Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretiminin payı yüzde 9, ulaştırma ve depolamanın payı ise yüzde 7 olarak kayda geçti.

Orta Doğu Ülkelerinden Gelen Yatırımlar Arttı

Yatırım sermayesi girişi bölgesel bazda incelendiğinde yüzde 53 ile AB-27 ana kaynak olmaya devam etti.

Orta Doğu ülkelerinden gelen yatırımların payında artış gözlemlendi. Pay oranında yüzde 8’den yüzde 18’e bir artış saptandı. Bu yükselişte Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar önemli bir rol oynadı.

Ülke kapsamında incelendiğinde ise Hollanda yüzde 20’lik pay ile il sırada yer aldı. Onu yüzde 12 ile Almanya takip etti. BEA ve Katar’dan sonra yüzde 7’lik pay ile Rusya geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.