Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ramazan Bayramı Haftasında En Çok Araç Kiralama Harcamaları Arttı

Garanti BBVA kartları ile Garanti BBVA POS'larından yapılan işlemlerde harcamaların en çok arttığı grup araç kiralama, satış ve servis oldu.
Ramazan Bayramı Haftasında En Çok Araç Kiralama Harcamaları Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Garanti BBVA kartları ile Garanti BBVA POS’larından Garanti BBVA Ödeme Sistemlerince (GÖSAŞ) yapılan işlemler üzerinden gerçekleştirilen araştırma verileri açıklandı. 30 Nisan-8 Mayıs 2022 ile 15-23 Nisan 2023 tarihleri için bir kıyaslama yapıldı. Buna göre söz konusu dönemde, araç kiralama, satış, servis sektörü harcamaları, yıllık bazda en fazla artan grup oldu.

Harcamalarda yüzde 161’lik büyüme sağlayan bu sektörü, yüzde 136’lık artışla giyim ve aksesuar, yüzde 133 artışla eğitim, kırtasiye, ofis sektörü izledi.

Ramazan Bayramı haftasında gerçekleşen ödemelerin yüzde 70’i peşin, yüzde 30’u taksitli yapıldı. Peşin ödemelerde bir önceki yıla kıyasla yüzde 80 oranında artış oldu. Öte yandan taksitli yapılan ödemeler yıllık bazda yüzde 159 artış gösterdi. Taksitli alışverişlerde de en çok artış yüzde 186’yla araç kiralama, satış, servis sektöründe meydana geldi.

Pandemi nedeniyle hijyen koşullarına ekstra önem verdiğimiz dönemde, temassız ödemelerin kullanımı da arttı. İnsanlar bunu artık alışkanlık haline çevirirken, günlük limit dahilinde temassız ödeme kullanımı daha çok tercih edilir hale geldi.

Bayram haftasında da temassız ödemelerin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 128 daha fazla olduğu görüldü. Toplam ödemelerin yüzde 50’si temassız yöntemle yapıldı.

E-Ticaret Harcamaları Yüzde 96 Arttı

Tüketicilerin büyük kısmı için online alışveriş çok daha pratik geliyor. Garanti verilerine göre Ramazan Bayramı haftasında e-ticaret sektöründeki ödemeler, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 96 arttı. Toplam harcamalar içindeki payı yüzde 26 olurken, bunun içinde en yüksek pay İstanbul’a ait.

Kadınların e-ticaret üzerinden yaptığı harcamalar yıllık bazda yüzde 103, erkeklerin yüzde 92 arttı.

İller bazında bakıldığında kartla yapılan harcamalar Şırnak’ta yüzde 244, Gaziantep’te yüzde 177, Diyarbakır’da yüzde 160, Batman’da yüzde 154, Kayseri’de yüzde 138, Adana’da yüzde 134, Konya’da yüzde 117, İstanbul’da yüzde 116 ve Eskişehir’de yüzde 114 oranında artış gösterdi. (Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu