Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Qua Granite Hisseleri Soruşturma Haberlerinin Ardından Sert Düşüyor

Qua Granite hisseleri, AB Ticaret Komisyonu'nun anti damping soruşturması başlatmasının ardından bugünkü işlemlerde geriliyor.
Qua Granite Hisseleri Soruşturma Haberlerinin Ardından Sert Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

T.C. Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bildirime göre; Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu 3 Aralık 2021 tarihinde Avrupa Seramik Üreticileri Birliği’nin şikayeti üzerine Türkiye’nin yanı sıra Hindistan’da seramik karo ve benzeri kategorisi ithalatına karşı, bu alanda faaliyet gösteren şirkete anti damping soruşturması başlatıldı.

Soruşturma bildirimi Qua Granite’e de ulaşırken şirket bilgi talebinde bulundu. AB kuralları çerçevesinde komisyonun karar vermesi için belli bir süreye ihtiyaç var. İnceleme kapsamında gerekli çalışmalara başlandığı ve gelişmelerin kamuyla paylaşılacağı duyuruldu.

Qua Granite soruşturmanın şirketin ihracatını, satışlarını ve yatırımlarını etkilemesini beklemezken, tam kapasite ile çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi. Şirket faaliyetlerinde henüz bir etki gözlenmese de hisseler bugünkü işlemlerde %5’i aşan düşüş kaydetti.

Qua Granite hisseleri (QUAGR) TSİ 12:36 sularında %5,73 oranında ekside 13,66 lirada seyrediyor.
Qua Granite Hisseleri %5,73 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler haftalık bazda güçlü bir performans kaydettikten sonra dünkü işlemlerde düşüş göstermeye başaldı. Hisseler dün 15,06 liradan 14,49 liraya kadar gerilerken, günün kapanışını da 14,49 liradan gerçekleştirdi.

Bugünkü işlemlere düşüşle başlayan Qua Granite hisseleri 14,11 liradan işleme açıldı. Açılışın ardından düşüşünü sürdüren hisseler, 13,45 liraya kadar geriledi. Hisseler %5’i aşan yükseliş sonucunda devre kesiciye girdi.

GCM Yatırım Banner

Qua Granite soruşturmanın faaliyetlerini etkilemeyeceğini açıklamasına karşın olumsuz etkilerin görülmesi tahmin ediliyor. Şirketin ihracatının ciroya oranının %50’nin üzerinde olması ve bunun yoğun bir kısmının Avrupa ülkelerine yapılmasının sınırlı bir olumsuz etki yaratacağı öngörülüyor.

Şirket yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %37 artışla 243 milyon lira ve yılın ilk dokuz ayında ise %49 artışla 732 milyon lira satış geliri elde etmişti. İlk 9 aylık sürede şirketin yurt içi satışları yıllık 1,7 kat artarak 365 milyon liraya ulaşırken, yurt dışı satışları da yıllık 1,3 kat artmış ve 372 milyon lira seviyesinde gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın