Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

QNB Finansbank Yurt Dışında Faaliyet Gösterecek

QNB Finansbank Enpara.com Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Türkmen, dijital bir banka olarak bulundukları konum ve bankanın ileriye yönelik hedefleri hakkında bazı açıklamalar yaptı. Detaylar aşağıda;
QNB Finansbank Yurt Dışında Faaliyet Gösterecek
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

QNB Finansbank Enpara.com Genel Müdür Yardımcısı Cumhur Türkmen, banka olarak yakın zamanda Avrupa’da bir ülkede faaliyet için fizibiliteyi yerine getirdiklerini, şu anda bu yatırımı değerlendirme aşamasında olduklarını aktardı. Ayrıca, Kuzey Afrika bölgesinde bir ülke için fizibilite çalışmalarına başlanacağı da Türkmen tarafından bildirilenler arasında.

Bunlara ek olarak Cumhur Türkmen, QNB Finansbank’ın dijital bir banka olarak yurtdışında faaliyet göstermeyi hedeflediğini vurguladı. Türkmen, katıldığı Bloomberg HT televizyonunda yayınlanan Finansal Teknoloji programında, Enpara.com’un QNB Finansbank ve dolayısıyla QNB çatısı altında faaliyet gösterdiğini aktardı.

Türkmen, global QNB gücü ile QNB Finansbank’ın Enpara.com’da kazandığı deneyimleri birleştirdiklerinde “Neden acaba bunu yurtdışında farklı ülkelerde yapmıyoruz?” diye sorduklarını dile getirdi.

Türkmen, global QNB gücü ile QNB Finansbank’ın Enpara.com’da kazandığı deneyimleri birleştirdiklerinde "Neden acaba bunu yurtdışında farklı ülkelerde yapmıyoruz?" diye sorduklarını dile getirdi.Yurt dışında faaliyet göstermeye oldukça sıcak baktıklarını açıklayan Türkmen, “İnsan gücümüze, teknolojimize ve altyapımıza güveniyoruz. Farklı fırsatlar olursa bunu değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Tüm bunlara ek olarak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun şu anda taslak halindeki yeni tebliğinin bankacılığın kaderini değiştirecek yapıda olduğunu belirtti. Bankaların uzaktan müşteri kazanımı ile ilgili bölümün bu tebliğ taslağının en önemli maddelerinden olduğunu dile getirirken, bunu dijital bankalar için de önem taşıdığını söyledi.

Diğer taraftan, BDDK ve banka temsilcilerinin önceki Cumartesi günü bu tebliği konuşmak üzere Abant’ta tüm gün süren bir toplantı yaptıkları da Türkmen tarafından aktarıldı. BDDK da dahil olmak üzere diğer düzenleyicilerin dijitalleşme konusunda oldukça destekleyici, hatta öncü rolü aldıklarını belirten Türkmen, bunun Türk bankaları için bir şans niteliğinde olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Cumhur Türkmen, bankada dijitalleşmeyi hızlandıracak en önemli faktörün uzaktan müşteri kazanmak olduğunu vurguladı.

Bankada Dijitalleştirmeyi Hızlandıracak FaktörArdından Türkmen, “Bu Türkiye’de eksik olan bir ayaktı. Dünyada örnekleri var. Biz bu maddenin bankacılığı değiştireceğini öngörüyoruz.” şeklinde konuştu. Bugün bankada bir hesap açmak için şubeye gitmek zorunda olunduğunu ya da bankanın kişiye bir temsilci-kurye göndermek durumunda olduğunu aktaran Türkmen, yeni düzenlemede artık bu işlemin video konferans yoluyla gerçekleştirilebileceğinin haberini verdi.

Hayata geçirilecek yeniliklerden bahsederek konuşmasını sürdüren Türkmen, ıslak imza ile yapılan sözleşmelerin artık dijital olarak yapılabileceğini, bunun tüketiciler için oldukça yararlı olacağını söyledi.

Sağlanan faydanın müşteriyi cezbettiğini dile getiren Genel Müdür Yardımcısı, nerede bir fayda görse o bankanın müşterisi olmayı sürdürme durumunun rekabeti artıracağını açıkladı. Ardından artan rekabet ile birlikte bankacılıkta değişimin de başlayacağını umduklarını dile getirdi. Fakat şubeli bankalarda gelişimlerin farklı olabileceğini ekledi.

Türkmen, “Bugün caddelerdeki şubeler formasyon değiştiriyor olabilir. Hatta biz şubelerin zemin katlardan binaların üst katına doğru taşındığını görebiliriz. Bu oldukça dijitalleşmeyi ivmelendiren bir gelişme olabilir.” diyerek açıklamasını sürdürdü.

Yaptığı açıklamalarda açık bankacılık gelişmelerine de değinen Cumhur Türkmen, bu konudaki atılımın regülatör tarafından yapılacağını, bunda karar kılındığını bildirdi.

Yaptığı Açıklamalarda Açık Bankacılık Hizmetlerine DeğindiYapılacak atılımın detayları için farklı bir düzenleme yapılacağını kaydederken, BDDK’nın öncü rolde olduğunun altını çizdi. Açık bankacılık ile ilgili gelişmelerin çok yakında Türkiye’de de yaşanacağını aktardı.

Türkmen, konuşması sırasında Enpara.com’un 2012 yılında faaliyete başladığını ve şu anda 1.5 milyon müşteriye ulaştıklarını da hatırlattı. Toplam mevduatın ise 12 milyar TL’nin üzerinde olduğunu belirten Türkmen, bu rakamın QNB Finansbank’ın toplam mevduatının %13’üne denk geldiğini açıkladı.

Bugüne kadar kullanılan kredinin 7 milyar TL tutarında olduğunu da belirten Türkmen, QNB Finansbank’ın kapsamında kullandırılan 4 ihtiyaç kredisinden birini Enpara.com’un kullandırdığını bildirdi. Türkmen ayrıca, 350 bin kredi kartına ulaştıklarını da açıkladı.

Cumhur Türkmen, bankacılık işlemlerini dijital kanallardan yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu sözlerine ekledi.

Cumhur Türkmen, bankacılık işlemlerini dijital kanallardan yapmak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu sözlerine ekledi.Genel Müdür Yardımcısı açıklamalarını sürdürürken müşteri profilleri hakkında bilgi vermeyi de ihmal etmedi. “Müşterilerinin yüzde 90’ı 45 yaş altında. Yüzde 77’si erkek, yüzde 23’ü kadın. Kadın sayısının düşük olması bizi biraz üzüyor. Kadınlarla ilgili yeni projelerimiz olacak. Müşterilerimizin yüzde 57’si ön lisans ve üzeri mezunu. Geçen eğitimli ve işlerini internetten halletmeye çalışan bir kitleden bahsediyoruz.” diyerek bireysel müşterilerle birlikte 2.5 yıldır KOBİ’lere de hizmet verdiklerini belirtti.

Tüm bunların yanında, bankada bireysel taraftaki dijital dönüşümün KOBİ tarafına da sıçrayacağı umuluyor. Türkmen, son olarak orta ve uzun vadede KOBİ tarafında ürün yelpazesini genişletmeyi amaçladıklarını söyledi. Ayrıca çok yakın zamanda KOBİ’lere avantajlı bir POS ürünü çıkaracaklarını müjdeledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.