Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

QIA’dan Katar’a Dev Yatırım: 1 Milyar Dolarlık Fon

Katar Yatırım Otoritesi, ülkenin yenilik ve girişimcilik potansiyeline destek olmak amacıyla büyük bir adım attı. Detaylar haberin içerisinde;
QIA’dan Katar’a Dev Yatırım: 1 Milyar Dolarlık Fon
HABER GİRİŞ

Katar Yatırım Otoritesi (QIA) tarafından yapılan açıklamayla yeniliği teşvik edecek stratejik bir yatırım programı olan Katar’ın ilk risk sermayesi (VC) Fon Fonu’nu başlatılmaya hazırlandığı bildirildi. QIA’nın bu kapsamda uluslararası ve bölgesel risk sermayesi fonlarına 1 milyar dolardan fazla yatırım yapacağı bildirildi.

Programın iki temel hedefi olacağı ve QIA’nın Katar halkına sürdürülebilir, uzun vadeli getiri sağlama misyonuna uygun olarak pazar düzeyinde ticari getiri sağlayacağı belirtildi.

Ayrıca yerel pazarda start-up’ların sayısını ve VC finansmanının kullanılabilirliğini artırmayı amaçlayan Katar’ın Ulusal Kalkınma Stratejisi (NDS3) doğrultusunda canlı bir VC ve start-up ekosisteminin sürdürülebilirliğinin destekleneceği kaydedildi.

Programın önde gelen uluslararası VC fonlarını ve girişimcilerini hem Katar’a hem de Körfez İş Birliği Konseyi bölgesine çekmeyi hedeflediği vurgulandı.

QIA açıklamasında programda, sağlık sektörünün yanı sıra fintech ve eğitim teknolojisi dahil teknoloji sektörüne de odaklanılacağına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Katar’ın Ekonomik Çeşitliliği Artacak

Fon programı ile VC fonlarına yatırım yapılacağı ve özel sermayeye, borca ​​veya başka herhangi bir fona yatırım yapılmayacağının altı çizildi.

QIA CEO’su HE Mansoor Ebrahim Al-Mahmoud programa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Al-Mahmoud, bu adımın Katar’ın ekonomik çeşitliliğini artırması ve start-up ekosistemini güçlendirmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Program kapsamındaki fon yöneticilerinin güçlü bir ticari geçmişe sahip olması gerektiğini kaydeden Al-Mahmoud, yöneticilerin Katar’a bağlılık göstermesi gerektiğini aktardı.

Açıklamada program ile uluslararası, bölgesel ve yerel fon yöneticilerini bir araya getirerek Katar’ın risk sermayesi ekosistemini geliştirmeyi amaçladığı iletildi.

Söz konusu girişimin Katar’ın risk sermayesi alanındaki gelişimine ivme kazandıracağına dikkat çeken Al-Mahmoud, programın küresel en iyi uygulamaları ve ağları yerel pazara aktaracağını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.