Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

QCP: Bitcoin’in Performansı S&P 500’ün Altında Kaldı

Kripto ticaret firması QCP, Bitcoin’in S&P 500’den daha düşük bir performans gösterdiğine dikkat çekti. Detaylar haberde...
QCP: Bitcoin’in Performansı S&P 500’ün Altında Kaldı
HABER GİRİŞ

Hisse senetleri son günlerde ABD’de enflasyonun gerilemeye başlaması ve FED’in faiz politikasında yavaşlayacağının sinyallerini vermesi ile beraber kazançlarını artırdı. Bazı çevreler Bitcoin’in de bu endekslere ayak uyduracağını ve yükseleceğini bekliyor.

Kripto ticaret firması QCP ise farklı bir görüşe sahip. QCP’ye göre hisse senetleri temel değerlerinin üzerine çıktı ve düşüş yakın olabilir. Firma açıklamasında, “Bunu söylüyoruz çünkü tüm yıl boyunca piyasanın yönünün güvenilir bir göstergesi olan iki yıllık Hazine getirisi aslında BTC ve ETH ile aynı doğrultuda hareket ederken, S&P 500 ve Nasdaq ralli yaptı.” ifadelerine yer verdi.

Kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıkları, FED tarihinin en agresif faiz artırım döngüsüne girerken, bu yıl çoğunlukla iki yıllık ABD Hazine getirisinin tersi yönde hareket etti. İki yıllık getiri, yakın vadeli faiz oranı ve enflasyon beklentilerini yakından takip ediyor.

Bitcoin ve Ethereum, iki yıllık getiri ile negatif korelasyona saygı göstermeye devam ederken, hisse senetleri Ekim ortasından bu yana pozitif olarak ayrıştı. QCP iki yıllık verimin ters grafiğini S&P 500, Nasdaq, bitcoin ve ether ile Ocak ayına kadar karşılaştırdı.

SP 500 Nasdaq ve iki yıllık getiriler
Kaynak QCP

S&P 500 ve Nasdaq, Ekim ortasından bu yana iki yıllık getiriden uzaklaşarak çift haneli kazançlar kaydetti. Bitcoin ise bu süreçte yüzde 6 düşüş kaydetti. Hisse senetleri Fed pivotunun fiyatlandırılmasında kendilerini aşmış gibi görünüyor.

GCM Yatırım Banner

10 yıllık verime kıyasla iki yıllık verimin göreceli esnekliği de aynı şeyi gösteriyor. İki yıllık tahvil, basın zamanında yüzde 4,40 getiri sağladı. 10 yıllık tahvil ise yüzde 3,55’lik getiri sundu.

QCP, iki yıllık getirilerin hala piyasanın FED’in nihai faiz oranını fiyatlandırma yöntemi olduğunu varsayarak, faizlerin yüzde 5’in üzerine çıkacağına atıfta bulunuyor ve yükselişin süreceğini belirtiyor. İki yıllık getirinin riskli varlıklar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturarak yüzde 5 yükselebileceğine dikkat çekiliyor.

Bu gelişmelerin gölgesinde Bitcoin 17.000 dolar seviyesini tutma çabasını sürdürüyor. Dijital varlık Kasım 2021’deki zirvesinin yaklaşık yüzde 75 altında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.