Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’in Yeni Generali ile Sivillere Karşı Suçlar Sürecek

Putin, Ukrayna’ya yönelik operasyonunda 1,5 ayı geride bıraktıktan sonra generalini değiştirdi. ABD, yeni general Dvornikov hakkında açıklama geldi. Detaylar altta;
Putin’in Yeni Generali ile Sivillere Karşı Suçlar Sürecek
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 46. gününde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den general hamlesi geldi. Savaşın kumandasına General Alexander Dvornikov’u geçiren Putin, bu hamlesiyle dünya basınında yankı uyandırdı.

Dvornikov’un kim olduğu merak edilirken ABD’li yetkililer, yeni general hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Putin’in Yeni Savaş Generali Ödüllü Bir Rus Kahramanı!

Rusya’nın önde gelen askerlerinden 60 yaşındaki General Alexander Dvornikov, ABD’ye göre Suriye’de ve diğer savaş alanlarında sivillere karşı vahşet geçmişine sahip bir general.

2016 yılında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Dvornikov’a ülkenin en yüksek ödüllerinden biri olan Rusya Federasyonu Kahramanı madalyası verdi.

Şimdiye kadar Rusya’nın sahada merkezi bir savaş komutanı bulunmazken Alexander Dvornikov’un ataması, kimliği açıklanmayan üst düzey bir ABD yetkilisi tarafından
doğrulandı.

GCM Yatırım Banner

Ancak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, “herhangi bir generalin atanması, Rusya’nın Ukrayna’da zaten stratejik bir başarısızlıkla karşı karşıya olduğu gerçeğini ortadan kaldıramaz” ifadeleriyle ne Rusya ne ABD tarafında değişiklik olmayacağına işaret etti.

“Bu general, Ukraynalı sivillere karşı işlenen suçların ve vahşetin başka bir yazarı olacak” diyen Sullivan, ABD’nin daha önce de söylediği gibi Ukraynalıları desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapmaya kararlı olduğunu belirtti.

Pazar günkü açıklamasında Sullivan, ABD politikasının açık olduğunu ve Ukrayna’nın başarılı olmasına yardımcı olmak için gereken her şeyin yapılacağını söyledi. Savaş alanında ilerleme kaydetmeleri için Ukrayna’ya silah vermeye devam edilmesi gerektiğini savunan Sullivan, askeri destek ve güçlü ekonomik yaptırımların gerekliliğini vurguladı.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki benzer görüşlerini şu şekilde anlattı:

“Askeri liderlikte bir değişiklik olduğunu ve Suriye’de gördüğümüz vahşetlerin sorumlusu olan bir generalin görevlendirildiğini gördüğümüz raporlar, Ukrayna’da sahada gördüklerimizin devam edeceğini gösteriyor. Beklediğimiz de bu.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.