Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin’den Ücretsiz Tahıl Açıklaması Geldi

Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiği için eleştiri oklarının hedefi haline gelen Rus lider Putin’den tahıl sevkiyatına ilişkin dikkat çeken bir çıkış geldi.
Putin’den Ücretsiz Tahıl Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin de taraf olduğu Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çıkma kararı alan ve geri dönüş için ekonomik yaptırımların kaldırılması şartını sunan Rus lider Vladimir Putin, yoksul ülkelere tahıl gönderimine engel olduğu yönündeki eleştirilere karşı hamlede bulundu.

Rusya’daki St. Petersburg’da düzenlenen Rusya-Afrika Zirvesi’nde konuşan Putin, ülkesinin dünyaya yaptığı tarım ihracatına uyguladıkları ambargo için ikiyüzlülükle suçladığı Batı bloğu için şöyle ifadede bulundu:

“İkiyüzlü bir şekilde küresel gıda piyasasındaki krizden ötürü bizi suçluyorlar. Bu durum tahıl anlaşmasının uygulanmasında da açıkça görüldü.”

Ambargolara rağmen Rusya’nın tarım ihracatına devam edeceği ve kimi Afrika ülkelerine ücretsiz olarak tahıl göndereceğini açıkladı.

Putin, “Gelecek 3-4 ay içerisinde, Burkina Faso, Zimbabve, Mali, Somali, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Eritre’ye 25-50 bin ton tahılı bedelsiz bir şekilde sevk etmeye hazır olacağız. Ayrıca bu ürünlerin tüketiciye ücretsiz sevkiyatını da sağlayacağız” dedi.

GCM Yatırım Banner

Konuşmasında yaratılan algının aksine Ukrayna tahılının yoksul ülkelere gitmediğini savunan Putin, anlaşma kapsamında bir yılda 32,8 milyon ton tahılın yüzde 70’inden fazlasının Avrupa Birliği (AB) dahil olmak üzere yüksek veya orta-yüksek gelir seviyesindeki ülkelere gönderildiğini söyledi.

“Etiyopya, Sudan, Somali ve diğer ülkelerin payı ise yüzde 3’ün altındaydı” diyerek düşük gelir seviyesindeki ülkelere tahıl sevkiyatının anlatılandan az yapıldığını kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın